Powołując się na dane Biura Narkotyków i Przestępczości Organizacji Narodów Zjednoczonych portal Fox News opublikował listę dziesięciu europejskich miast, w których wskaźnik zabójstw na 100 tys. mieszkańców jest najwyższy.

W artykule stacja zastrzegła, że na liście 50 najniebezpieczniejszych miast świata nie ma żadnego leżącego w Europie, a pod względem liczby zabójstw na 100 tys. mieszkańców sytuacja na Starym Kontynencie jest znacznie lepsza niż Stanach Zjednoczonych.

W przedstawionym przez Fox News rankingu pierwsze trzy miejsca zajęły litewskie miasta: Kowno (5,4 zabójstw na 100 tys. mieszkańców według danych za 2017 r.), Wilno (3,9) oraz Kłajpeda (3,9). Kolejne pozycje zajęły francuska Marsylia (3,5), węgierski Debreczyn (3,0), słoweńskie Celje (2,6), Belfast (Irlandia Północna, 2,4), Tampere (Finlandia, 2,2), Budapeszt (Węgry, 2,2) oraz Amsterdam (Holandia, 2,2).

Litwa: Najmniej zabójstw od odzyskania niepodległości

Jak poinformował portal Radia Znad Wilii, przedstawiciele litewskiego rządu skontaktowali się z autorką materiału opublikowanego przez Fox News.

Marius Gurskas, odpowiedzialny za wizerunek przedstawiciel rządu powiedział, że dokonana przez autorkę interpretacja danych statystycznych nie odzwierciedla rzeczywistej sytuacji. Według niego, Wilno, Kowno i Kłajpeda nie były i nie są w pierwszej dziesiątce miast w Europie, w których liczba zabójstw jest najwyższa i które są najbardziej niebezpieczne.

Litewska policja oświadczyła, że choć omawiany przez Fox News raport został opublikowany w 2019 r. to został oparty o dane z lat 2016-2017.

"Według oficjalnych danych Departamentu Informacji MSW, w zeszłym roku na Litwie odnotowano najmniejszą liczbę zabójstw od odzyskania niepodległości (97), a wszystkie przypadki zostały wyjaśnione" - czytamy w komunikacie wydanym przez policję. W tekście zaznaczono, że zabójstwa popełniane w miejscach publicznych zdarzają się sporadycznie, zatem "jest bezpiecznie zarówno dla mieszkańców Litwy, jak i dla gości z zagranicy".

Celje: Nie było żadnego zabójstwa

Autopromocja
30 listopada, godz. 12.00

Kto zdobędzie Zielone Orły "Rzeczpospolitej"?

Sprawdź szczegóły

Do zestawienia Fox News odniosła się też policja szóstego w rankingu miasta Celje oraz władze tamtejszej gminy. Strona słoweńska oświadczyła, że informacje Fox News nie mogą być prawdziwe, bowiem według statystyk miejscowej policji w 2017 r. w Celje nie było żadnego zabójstwa.

W tym okresie funkcjonariusze z Celje zajmowali się tylko jednym przypadkiem usiłowania zabójstwa, które nie jest uwzględniane w statystykach dokonanych przestępstw - oświadczył Departament Policji Celje. Słoweńska policja zwróciła się do Fox News o sprostowanie.

"Faktem jest, że żyjemy w bardzo bezpiecznym mieście i bezpiecznym kraju" - oświadczyły władze gminy.