Żona premiera, Lipolelo Thabane, została zastrzelona w czerwcu 2017 roku niedaleko swojego domu w Maseru. W tym samym roku prezydent ożenił się po raz drugi.

Obecna żona premiera, Maesaiah Thabane, została aresztowana w lutym w związku z śledztwem ws. morderstwa.

- Premier usłyszy zarzut morderstwa. Zostanie prawdopodobnie oskarżony jutro - powiedział Mokete.

Lipolelo Thabane została zamordowana na kilka dni przed zaprzysiężeniem jej męża na premiera. Thomas Thabane zaprzeczał wówczas, jakoby miał coś wspólnego z jej śmiercią, a zabójstwo żony nazwał "bezsensownym". Wkrótce po zamordowaniu żony wziął ślub cywilny z Maesaiah, z którą był związany od lat.

Lipolelo przed śmiercią toczyła prawne boje z Maesaiah o to, która z nich powinna być traktowana jako partnerka premiera Lesotho podczas oficjalnych uroczystości państwowych.

Kierownictwo partii premiera, ABC (All Basotho Convention - Konwencja Wszystkich Soto), oskarżyło lidera ugrupowania o utrudnianie śledztwa ws. zabójstwa żony.

W styczniu premier miał przekazać członkom swojego rządu, że zamierza podać się do dymisji. Obecnie partia rządząca Lesotho szuka kandydata na nowego premiera, który będzie musiał zostać następnie zatwierdzony przez parlament. Masoetsa podkreślił, że dokładna data złożenia dymisji przez premiera nie jest znana, ale "nastąpi to wkrótce".