W Rosji aresztowano zastępcę szefa Sztabu Generalnego

Gen. Wadim Szamarin, szef Głównego Zarządu Łączności Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych, został aresztowany na dwa miesiące.

Aktualizacja: 23.05.2024 10:07 Publikacja: 23.05.2024 09:44

W Rosji aresztowano zastępcę szefa Sztabu Generalnego

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 819

„Decyzją sądu z 22 maja 2024 roku sąd zdecydował się na zastosowanie środka prewencyjnego przeciwko gen. Szamarinowi w postaci aresztowania na dwa miesiące” - informuje Interfax. 

O co oskarżono zastępcę szefa Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej?

Według sądu gen. Szamarin jest oskarżony o przyjęcie dużej sumy tytułem łapówki. Postępowanie prowadzone jest na podstawie artykułu 290 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej. Wskazany artykuł mówi o przyjęciu przez urzędnika łapówki w szczególnie dużej wysokości. Grozi za to od ośmiu do piętnastu lat.

Sąd nie publikuje dalszych komentarzy w tej sprawie, powołując się na tajemnicę śledztwa.

Gen. Szamarin miał zostać zatrzymany w związku z korupcją przy zawieraniu kontraktów rządowych — twierdzi informator agencji Interfax. Agencja podaje, że generała przesłuchano w związku z zarzutami karnymi.

Czytaj więcej

Dynastie polityczne. Nowe pokolenie "arystokracji" przejmuje władzę w Rosji

Wcześniej o aresztowaniu i przeszukaniu u gen. Szamarina informował „Kommiersant”. Źródło dziennika w organach ścigania wyjaśniło, że generał został zatrzymany w związku ze sprawą karną dotyczącą rzekomego oszustwa. Szamarin został przewieziony na przesłuchanie do Głównego Wydziału Śledczego Wojskowego Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. Na razie nie znane są ani szczegóły sprawy, ani wysokość rzekomej łapówki.

Kilka dni temu w Rosji aresztowano innego generała aresztowanego za korupcję

Przed kilkoma dniami w Rosji aresztowano gen. Jurija Kuzniecowa, szefa wydziału personalnego w Ministerstwie Obrony Rosji. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej podał, że Kuzniecow został aresztowany pod zarzutem korupcji — jest podejrzany o „przyjęcie łapówki o szczególnie dużej” wysokości.

Od 2010 do 2023 roku gen. Kuzniecow stał na czele 7. Wydziału Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji, który zajmuje się kwestiami związanymi z ochroną informacji niejawnych.

Do aresztowania gen. Kuzniecowa doszło po zaskakującej dymisji Siergieja Szojgu, ministra obrony Rosji w latach 2012-2024. Szojgu zastąpił na stanowisku dotychczasowy pierwszy wicepremier, ekonomista Andrije Biełousow. Szojgu został sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Jeszcze za kadencji Szojgu, aresztowano wiceministra obrony Rosji, Timura Iwanowa, który oskarżany jest o łapówkarstwo i zdradę ojczyzny. Iwanow, bliski współpracownik Szojgu, miał przyjąć nawet 11 mln dolarów łapówek. W Rosji aresztowano też dowódcę 58. Armii Południowego Okręgu Wojskowego Iwana Popow.a

Aresztowany 22 maja Szamarin urodził się w 1971 roku w Taganrogu. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Dowodzenia Wojskowego Łączności w Nowoczerkasku i Wojskowej Akademii Łączności. Od 1992 roku pełnił służbę wojskową na stanowiskach od dowódcy plutonu zdalnie sterowanego ośrodka radiowego do szefa centrum łączności brygady łączności (węzłowej) Dalekowschodniego Okręgu Wojskowego. W 2010 roku Szamarin objął stanowisko szefa łączności – zastępcy szefa sztabu Wschodniego Okręgu Wojskowego ds. Łączności. Od 2021 roku był szefem Głównego Zarządu Łączności Sił Zbrojnych Rosji i zastępcą szefa Sztabu Generalnego. Odznaczony medalem Orderu Zasługi dla Ojczyzny II stopnia.

„Decyzją sądu z 22 maja 2024 roku sąd zdecydował się na zastosowanie środka prewencyjnego przeciwko gen. Szamarinowi w postaci aresztowania na dwa miesiące” - informuje Interfax. 

O co oskarżono zastępcę szefa Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Osadzeni w areszcie w Rostowie wzięli zakładników. Szturm służb
Przestępczość
Przełomowe porozumienie. Szwecja i Iran wymieniły więźniów
Przestępczość
USA: Mieszkaniec Arizony chciał wywołać wojnę rasową w Stanach Zjednoczonych
Przestępczość
Polacy skazani za zabójstwo holenderskiego dziennikarza śledczego
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Przestępczość
Atak na premier Danii Mette Frederiksen w centrum Kopenhagi
Przestępczość
Rosjanie zaatakowali londyńskie szpitale? Operacje musiały być przekładane