Ekwador: Uzbrojeni mężczyźni przejęli stację TV. Widzowie widzieli to na ekranach

We wtorek przez mieszkańcy Ekwadoru byli świadkami serii brutalnych ataków, w tym napadu na stację telewizyjną w czasie emisji programu na żywo - informuje Reuters.

Aktualizacja: 10.01.2024 13:24 Publikacja: 10.01.2024 05:23

Napastnicy biorący udział w ataku na stację TC po zatrzymaniu ich przez policję

Napastnicy biorący udział w ataku na stację TC po zatrzymaniu ich przez policję

Foto: AFP

Do ataków doszło po tym, jak prezydent Ekwadoru, Daniel Noboa, określił 22 gangi narkotykowe jako organizacje terrorystyczne i cele dla armii kraju.

We wtorek w Ekwadorze uprowadzono co najmniej siedmioro policjantów. Pojawiły się też doniesienia o eksplozjach w różnych częściach kraju. Była to odpowiedź organizacji przestępczych na oświadczenie prezydenta.

Prezydent Ekwadoru idzie na wojnę z gangami

Noboa, który objął urząd w listopadzie, obiecywał powstrzymać przemoc związaną z handlem narkotykami w kraju. W poniedziałek prezydent wprowadził w Ekwadorze 60-dniowy stan wyjątkowy, w reakcji na akty przemocy, do których doszło w więzieniach (m.in. branie przez więźniów strażników za zakładników) oraz na ucieczkę z więzienia przywódcy gangu Los Choneros, Adolfo Maciasa, do której doszło w weekend.

Czytaj więcej

Ekwador: "Najbardziej poszukiwany więzień" uciekł z więzienia

W dekrecie wprowadzającym stan wyjątkowy Noboa stwierdził, że w kraju toczy się „wewnętrzny konflikt zbrojny” i wskazał 22 gangi, które uznał za organizacje terrorystyczne. Na liście tej jest też gang Los Choneros.

Rząd Ekwadoru poinformował we wtorek, że fala przemocy, jaka przetoczyła się przez kraj, to odpowiedź na plany budowy pilnie strzeżonego więzienia i przeniesienia tam odsiadujących wyroki przywódców gangów.

- Dzisiejsze wydarzenia pokazują, że działania i decyzje podjęte przez rząd mają silny wpływ na struktury przestępcze, co poskutkowało falą przemocy, mającej zastraszyć społeczeństwo – oświadczył admirał Jaime Vela, stojący na czele połączonego dowództwa sił zbrojnych, po spotkaniu z prezydentem.

Admirał Vela dodał, że wszystkie organizacje przestępcze, które prezydent Noboa uznał za organizacje terrorystyczne, są obecnie celami dla ekwadorskiej armii.

W związku z sytuacją w Ekwadorze Peru wprowadziło stan wyjątkowy przy granicy z tym krajem. Brazylia, Kolumbia i Chile wyraziły wsparcie dla ekwadorskiego rządu w jego działaniach.

Ekwador: Atak na stację telewizyjną, porwania policjantów, strażnicy więzienni zakładnikami więźniów

We wtorek uzbrojeni mężczyźni, ubrani na czarno i noszący kominiarki, przejęli kontrolę nad studiem telewizji TC w Guayaquil, której widzowie przez ok. 20 minut mogli oglądać atak na ekranach telewizorów.

W czasie transmisji słychać było strzały i krzyki. Telewizja TC ma ogólnokrajowy zasięg.

139

Tylu strażników więziennych jest obecnie przetrzymywanych w Ekwadorze przez więźniów jako zakładnicy

Policji po pewnym czasie udało się zatrzymać napastników i uwolnić dziennikarzy przetrzymywanych jako zakładnicy. Wieczorem telewizja nadawała już, zgodnie z planem, program informacyjny, a prowadzący informowali, że prokuratorzy zbierają obecnie materiał dowodowy w jej siedzibie. W czasie ataku dwóch pracowników telewizji zostało rannych.

W mieście Machala oraz w prowincjach Quito i Los Rios uprowadzono we wtorek siedmioro policjantów. Troje policjantów uprowadzonych w mieście Machala zostało jeszcze we wtorek uwolnionych. Policja dokonała 10 aresztowań w związku z uprowadzeniami.

Tymczasem zarządzająca więzieniami w Ekwadorze agencja rządowa SNAI poinformowała, że grupa więźniów uciekła z z zakładu karnego w Riobamba. Wśród zbiegłych był m.in. członek gangu Fabricio Colon Pico, który miał być zamieszany w planowanie ataku na prokuratora generalnego. 17 z 39 uciekinierów zostało pojmanych — poinformowała prokuratura. Uwolnionych zostało też 11 strażników więziennych wziętych w ostatnich dwóch dniach przez więźniów w charakterze zakładników. Jednak 139 strażników nadal jest zakładnikami osadzonych.

Do ataków doszło po tym, jak prezydent Ekwadoru, Daniel Noboa, określił 22 gangi narkotykowe jako organizacje terrorystyczne i cele dla armii kraju.

We wtorek w Ekwadorze uprowadzono co najmniej siedmioro policjantów. Pojawiły się też doniesienia o eksplozjach w różnych częściach kraju. Była to odpowiedź organizacji przestępczych na oświadczenie prezydenta.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Londyn: Pięć osób rannych w pobliżu stacji metra. Napastnik miał miecz
Przestępczość
Strzelanina w Karolinie Północnej. Czterech policjantów zginęło
Przestępczość
Australia: Po ataku na biskupa nastolatkowie planowali ataki na Żydów
Przestępczość
Ukraiński minister rolnictwa aresztowany. Wpłacił prawie 2 mln dol. kaucji i wyszedł
Przestępczość
Sąd uchylił wyrok skazujący Harveya Weinsteina za gwałt
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił