Reklama

Ambasador USA miał przez ponad 40 lat szpiegować dla Kuby

Stany Zjednoczone formalnie oskarżyły byłego ambasadora USA w Boliwii o szpiegowanie dla komunistycznej Kuby przez ponad 40 lat.

Publikacja: 05.12.2023 04:58

Merrick Garland, prokurator generalny USA

Merrick Garland, prokurator generalny USA

Foto: AFP

arb

Departament Sprawiedliwości USA opisuje przypadek Victora Manuela Rochy, byłego ambasadora USA w Boliwii (w latach 2000-2002) jako jedną z najdłużej trwających infiltracji administracji USA przez osobę pracującą dla obcego wywiadu.

Departament Sprawiedliwości USA: Amerykański urzędnik przez ponad 40 lat był agentem kubańskiego rządu

Rocha został oskarżony o wiele przestępstw federalnych, w tym działanie jako zagraniczny agent i posługiwanie się paszportem uzyskanym w wyniku oszustwa - czytamy w oświadczeniu Departamentu Stanu. 

"Zarzucamy, że przez ponad 40 lat Victor Manuel Rocha działał jako agent kubańskiego rządu i starał się uzyskiwać stanowiska w administracji USA, które pozwalałyby mu na dostęp do niepublicznych informacji oraz na wpływanie na politykę zagraniczną USA" - napisał prokurator generalny USA, Merrick Garland, w wydanym oświadczeniu.

Czytaj więcej

MSZ Kuby: Kubańczycy mogą walczyć z armią Rosji przeciw Ukrainie. Byle legalnie

73-letni Rocha został aresztowany i ma stanąć przed sędzią federalnym w Miami w poniedziałek.

Reklama
Reklama

Rocha pracował dla Departamentu Stanu w latach 1981-2002. W latach 1994-1995 pracował w Radzie Bezpieczeństwa przy Białym Domu, a w latach 2006-2012 - jako doradca dowódcy Dowództwa Południowego USA - poinformował Departament Sprawiedliwości.

1981

Od tego roku Victor Manuel Rocha miał współpracować z wywiadem Kuby

Rzecznik Departamentu Stanu, Matthew Miller oświadczył, że nie może przekazać dziennikarzom żadnych szczegółów toczącego się postępowania.

- Będziemy w najbliższych dniach, tygodniach, miesiącach, pracować z naszymi partnerami z wywiadu, by oszacować długoterminowy wpływ tej sprawy na bezpieczeństwo narodowe - powiedział jedynie.

Były ambasador przyznał się do współpracy z kubańskim wywiadem podczas spotkań z agentem FBI

Rocha jest oskarżany o współpracę z kubańskim wywiadem wymierzoną w USA, która miała trwać od 1981 roku.

Rocha miał ujawnić, że pracował od dziesięcioleci dla Kuby w czasie spotkań w 2022 i 2023 roku z działającym pod przykrywką agentem FBI, który podawał się za przedstawiciela kubańskiego wywiadu.

Przestępczość
Afera we Francji. Rezydencja Emmanuela Macrona od lat okradana
Przestępczość
Atak na polski konsulat w Brukseli. Radosław Sikorski reaguje
Przestępczość
Nowe tropy ws. zamachu na plaży Bondi: Filipiny i Państwo Islamskie
Przestępczość
Nowe fakty o ataku na plaży Bondi. Napastnikami byli ojciec i syn
Przestępczość
Strzelanina na plaży Bondi w Sydney. Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych po ataku na świętujących Chanukę
Materiał Promocyjny
Działamy zgodnie z duchem zrównoważonego rozwoju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama