SBU ujawnia aferę korupcyjną związaną z eksportem zboża z Ukrainy za granicę

Nawet milion dolarów łapówek miesięcznie mieli przyjmować ukraińscy urzędnicy z obwodu odeskiego, w tym z Odeskiego Obwodowego Laboratorium Fitosanitarnego, od przedstawicieli ukraińskich firm eksportujących zboże za granicę - informuje ukraińska SBU.

Publikacja: 19.06.2023 11:25

W ramach śledztwa prowadzonego przez SBU zatrzymano sześć osób

W ramach śledztwa prowadzonego przez SBU zatrzymano sześć osób

Foto: SBU

W zamian za łapówki urzędnicy gwarantowali przedsiębiorcom bezproblemowe przejście testów laboratoryjnych żywności i przyznanie certyfikatów pozwalających na eksport produktów rolnych.

Korupcja przy eksporcie zboża: Podejrzani w areszcie

Certyfikaty i testy były kluczowe w procesie eksportu zboża z Ukrainy za granicę - czytamy w komunikacie SBU.

W proceder zaangażowani byli szefowie trzech prywatnych firm biorący udział w wystawianiu dokumentów pozwalających na transport żywności.

Gotówka zabezpieczona w związku ze śledztwem SBU

Gotówka zabezpieczona w związku ze śledztwem SBU

Telegram

Przedstawiciele firm handlujących zbożem mieli przekazywać łapówki przelewając je na konta firm kontrolowanych przez urzędników.

SBU udokumentowała kilka przelewów takich łapówek.

W wyniku śledztwa zatrzymano byłego dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Fitosanitarnego w obwodzie odeskim, zastępcę dyrektora i inspektora Obwodowego Laboratorium Fitosanitarnego oraz trzech szefów skontrolowanych firm.

Czytaj więcej

Problem zboża niszczy relacje z Ukrainą. "Celowo robi się z nas wrogów"

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty na podstawie artykułów mówiących o korupcji.

Czterech podejrzanych przebywa obecnie w areszcie, który może opuścić za kaucją w wysokości 5 mln hrywien (135 tys. dolarów). Dwóch innych objęto 24-godzinnym areszcie domowym. Śledztwo mające wyjaśnić okoliczności procederu trwa.

Kontrowersje wokół eksportu ukraińskiego zboża

Ukraina jest jednym z największych dostawców żywności na świecie - przed wojną dostarczała je głównie krajom Bliskiego Wschodu, Afryki i Azji. Obecnie jednak, po wybuchu wojny, żywność z Ukrainy trafia w większym zakresie do państw UE. Dzięki zawartemu 22 lipca 2022 roku tzw. porozumieniu zbożowemu zawartemu między ONZ, Turcją, Rosją i Ukrainą otwarty został szlak transportu zboża z Ukrainy biegnący przez Morze Czarne.

"Porozumienie zbożowe" wygasa 17 lipca. Rosja sygnalizuje, że może nie zgodzić się na jego przedłużenie ponieważ - jak twierdzi Moskwa - nie jest realizowana część porozumienia dotycząca ułatwienia eksportu żywności i nawozów z Rosji.

Duży napływ ukraińskiego zboża do graniczących z Ukrainą państw UE - w tym Polski - wywołało protesty lokalnych rolników, co doprowadziło nawet do wprowadzenia tymczasowego embargo na ukraińskie zboże m.in. w Polsce (obecnie zboże z Ukrainy może przejeżdżać przez Polskę tylko tranzytem).

W poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" piszemy, że ostatnie tygodnie przynoszą eskalację sporu o dostęp ukraińskich surowców rolnych do polskiego rynku. W odpowiedzi na zablokowanie przez polski rząd w kwietniu importu zboża i czerwcową zapowiedź blokady przejść granicznych przez polskich rolników swoją blokadę od 10 czerwca czterech przejść ogłosiły Ogólnoukraińska Rada Rolnicza i Związek Producentów Mleka. Ostatecznie ruch był utrudniony tylko przez kilka godzin w Dorohusku, co potwierdziła agencja drogowa Ukrtransbezpeka.

Czytaj więcej

Ukraińcy tracą cierpliwość. Polscy rolnicy protestują na granicy

W zamian za łapówki urzędnicy gwarantowali przedsiębiorcom bezproblemowe przejście testów laboratoryjnych żywności i przyznanie certyfikatów pozwalających na eksport produktów rolnych.

Korupcja przy eksporcie zboża: Podejrzani w areszcie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Amerykański dziennikarz trafi na wiele lat do łagrów. Czy uwolni go Biały Dom?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Przestępczość
Aktywiści zaplanowali protest na autostradzie wokół Londynu. Na długo trafią do więzienia
Przestępczość
Policjant raniony nożem w centum Paryża. Gorący okres francuskich służb
Przestępczość
Zamach na Donalda Trumpa: Co wiadomo o 20-letnim zamachowcu?
Przestępczość
Strzelanina w niemieckim Lautlingen. Nie żyje dwoje dorosłych i dwoje dzieci