Niemiecka policja prowadzi dochodzenie w sprawie możliwego otrucia dwóch Rosjan

Policja w Berlinie wszczęła dochodzenie w sprawie możliwego otrucia dwóch rosyjskich emigrantów, którzy uczestniczyli w konferencji w stolicy Niemiec

Publikacja: 22.05.2023 08:03

Dochodzenie prowadzi policja z Berlina

Dochodzenie prowadzi policja z Berlina

Foto: AFP

- Na podstawie dostępnych informacji wszczęto dochodzenie - powiedział CNN rzecznik berlińskiej policji. - Zdajemy sobie sprawę, że otrucie jest możliwe, istnieją również inne potencjalne przyczyny - dodał.

Niemiecki dziennik "Welt am Sonntag" jako pierwszy poinformował o policyjnym śledztwie, podając, że dwaj Rosjanie wzięli udział w konferencji zorganizowanej przez rosyjskiego krytyka Kremla Michaiła Chodorkowskiego w Berlinie w dniach 29 i 30 kwietnia.

Berlińska policja nie podała nazwisk rosyjskich emigrantów, którzy mogli stać się celem ataku.

Czytaj więcej

Rosja oskarży Nawalnego o terror, którego dopuszczał się siedząc w łagrze?

Policyjne śledztwo ma miejsce po tym, jak rosyjska emigrantka Natalia Arno, prezes grupy aktywistów Free Russia Foundation, publicznie mówiła w tym tygodniu o zachorowaniu po podróży do Europy.

"Podejrzewam, że podczas mojej ostatniej podróży do Europy zostałam otruta, prawdopodobnie jakimś środkiem paralityczno-drgawkowym" - napisała na Facebooku.

Arno powiedziała, że była z wizytą w jednym z europejskich miast "pod koniec kwietnia lub na początku maja", kiedy po raz pierwszy miała "dziwne objawy", które początkowo przypisała zmianie czasu i ogólnemu zmęczeniu.

Następnie udała się do innego europejskiego miasta, gdzie po powrocie do pokoju hotelowego odkryła "lekko otwarte" drzwi i wykryła "ostry zapach tanich perfum".

Arno powiedziała, że później odczuwała "ostry ból i dziwne objawy", które skłoniły ją do wcześniejszego powrotu do domu w USA.

Rosjanie byli już wcześniej oskarżani o przeprowadzanie ataków z użyciem środków paralityczno-drgawkowych.

W 2020 r. lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny, znany z publicznego krytykowania prezydenta Rosji Władimira Putina, zachorował podczas lotu powrotnego z Syberii.

Zostało to potwierdzone jako zatrucie, gdy został przewieziony do Niemiec, gdzie znaleziono w jego organizmie środek trujący.

Nowiczok jest śmiercionośną bronią chemiczną i został również użyty w próbie zabójstwa byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala i jego córki Julii w mieście Salisbury w 2018 roku.

Przestępczość
FBI: Planowano zamach na królową Elżbietę II
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Przestępczość
Peru: Policja skonfiskowała kokainę w paczkach ze swastyką i nazwiskiem Hitlera
Przestępczość
Sędzia nie chciał, ale musi rozstrzygnąć o areszcie dla milionera
Przestępczość
Przywódca ataku na Kapitol skazany na 18 lat więzienia
Przestępczość
Rosyjski ekspert od pocisków hipersonicznych w przyszłym tygodniu stanie przed sądem
Przestępczość
Korupcja w Sądzie Najwyższym na Ukrainie. Znaleziono ukryte pół miliona dolarów