Biuro prokurator James stwierdziło w złożonym dziś 221-stronicowym powie, że Donald Trump, Donald Trump Jr., Ivanka Trump i Eric Trump, a także dyrektorzy  w Trump Organization, przez wiele lat bogacili się poprzez zawyżanie wartości  nieruchomości, należących do imperium Trumpów.

- Twierdzenie, że masz pieniądze, których nie masz, nie jest sztuką transakcji, to sztuka kradzieży – powiedziała James na konferencji prasowej w środę. Dodała, że ​​śledztwo obejmowało przesłuchania ponad 65 świadków.

James domaga się 250 milionów dolarów odszkodowania i zakończenia ich operacji w stanie Nowy Jork.

Czytaj więcej

Donald Trump pozywa rząd USA w związku z przeszukaniem Mar-a-Lago przez FBI

Biuro prokurator James wniosło o unieważnienie certyfikatu biznesowego Trump Organization, co skutecznie uniemożliwiłoby jej prowadzenie działalności w Nowym Jorku. Chce też na  stałe zabronić Trumpowi i jego dzieciom wymienionym w pozwie pełnienia funkcji menedżera lub dyrektora jakiegokolwiek podmiotu gospodarczego w Nowym Jorku, w tym firmy ich rodziny. Domaga się również pięcioletniego zakazu dla Trumpa i jego firmy nabywania nieruchomości w Nowym Jorku lub ubiegania się o pożyczki od jakiejkolwiek nowojorskiej firmy.

Prokuratura zarzuca Trumpom  ponad 200 przypadków fałszowania wycen aktywów. Wśród nich jest np. przypadek kilkunastu mieszkań w  jednej z należących do Trumpów nieruchomości, które w dokumentacji są wycenione na 49,5 mln dolarów, podczas gdy ich łączna wartość wynosi 750 tys.

Trump nie przyznaje się do winy.

Jego prawniczka Alina Habba stwierdziła, że dzisiejszy pozew "nie koncentruje się ani na faktach, ani na prawie – raczej koncentruje się wyłącznie na realizacji programu politycznego Prokuratora Generalnego”.

- Jest całkowicie jasne, że Biuro Prokuratora Generalnego przekroczyło swoje uprawnienia ustawowe, wtrącając się w transakcje, w których absolutnie nie doszło do żadnych wykroczeń - powiedział Habba. - Jesteśmy przekonani, że nasz system sądowniczy nie wytrzyma tego niekontrolowanego nadużycia władzy i będziemy bronić naszego klienta przed każdym bezpodstawnym roszczeniem Prokuratora Generalnego.