Jak podał Żaryn, śledztwo zostało wszczęte 13 czerwca br. na podstawie zawiadomienia o przestępstwie złożonego przez Wydział Zamiejscowy w Łodzi Delegatury ABW w Katowicach. Mężczyzna miał na Facebooku publikować „obraźliwe i wulgarne wypowiedzi zawierające nieprawdziwe stwierdzenia skierowane w stronę urzędującego Prezydenta RP”. „Ponadto, Piotr U. poprzez swoją aktywność w mediach społecznościowych nawoływał do zabójstwa Prezydenta i Premiera RP oraz funkcjonariuszy policji” - dodał rzecznik.

„Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu zarzutów publicznego pochwalania zbrodni zabójstwa w celu wyniszczenia określonych grup etnicznych, nawoływania do zabójstwa Prezydenta RP, urzędującego Prezesa Rady Ministrów i funkcjonariuszy policji, a także znieważenia Prezydenta RP” - poinformował Stanisław Żaryn.

Mężczyzna został zatrzymany w Bełchatowie. 24 czerwca został przesłuchany w prokuraturze. Nie przyznał się do postawionych mu zarzutów i złożył wyjaśnienia, w których miał stwierdzić, że jedynie wyrażał swoje poglądy i nikogo nie obrażał.

Mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące. Rzecznik ministra Michała Kamińskiego zaznaczył, że Piotr U. jest pierwszym podejrzanym w tej sprawie, a sprawa jest rozwojowa.