USA: W 2020 roku liczba zabójstw wzrosła o 29,4 proc. W tle pandemia

Liczba zabójstw w USA w 2020 roku wzrosła rok do roku o blisko 30 proc. - to największy taki wzrost rok do roku odkąd FBI zaczęło zbierać dane na ten temat.

Publikacja: 28.09.2021 04:53

Policyjna taśma wokół miejsca zbrodni

Policyjna taśma wokół miejsca zbrodni

Foto: AFP

W 2020 roku w USA doszło do 21 570 zabójstw - co stanowi wzrost o 29,4 proc. (w liczbach bezwzględnych - 4 901) rok do roku - wskazują dane opublikowane w poniedziałek przez FBI.

Liczba zabójstw w 2020 roku była najwyższa od wczesnych lat 90-tych, gdy liczba zabójstw utrzymywała się na poziomie ponad 23 tys. rocznie, w związku m.in. z wojnami gangów narkotykowych toczącymi się w wielu miejscach w USA.

Liczba przestępstw z użyciem przemocy wzrosła w USA - rok do roku - o 5,6 procent. Tymczasem liczba przestępstw przeciwko mieniu spadła o 7,8 proc. Liczba włamań i gwałtów spadła o - odpowiednio - 9,3 i 12 proc.

21 570

Tylu zabójstw dokonano w 2020 roku w USA - wynika z danych FBI

James Alan Fox, kryminolog z uniwersytetu w Bostonie uważa, że w 2020 roku do wzrostu liczby zabójstw doprowadziła "wyjątkowa sytuacja" - miały na to złożyć się czynniki takie jak pandemia oraz konflikty dotyczące bieżącej polityki i kwestii rasowych. Fox zwraca uwagę, że mimo dużego wzrostu liczba zabójstw nadal jest mniejsza niż w latach 90-tych.

Tymczasem John Feinblattm, prezes organizacji Everytown for Gun Safety walczącej o ograniczenie dostępu do broni w USA w wydanym komunikacie podkreślił, że wzrost liczby zabójstw jest "najnowszym dowodem na to, że doświadczamy epidemii przemocy z użyciem broni w czasie pandemii COVID".

Czytaj więcej

Kuloodporne plecaki szkolne hitem w USA

"Ta spirala śmierci będzie trwać, dopóki nie powstrzymany napływu nielegalnej broni i nie zainwestujemy w programy interwencji, które są skuteczne" - dodał.

Przestępczość
FBI: Planowano zamach na królową Elżbietę II
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Przestępczość
Peru: Policja skonfiskowała kokainę w paczkach ze swastyką i nazwiskiem Hitlera
Przestępczość
Sędzia nie chciał, ale musi rozstrzygnąć o areszcie dla milionera
Przestępczość
Przywódca ataku na Kapitol skazany na 18 lat więzienia
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Przestępczość
Rosyjski ekspert od pocisków hipersonicznych w przyszłym tygodniu stanie przed sądem
Przestępczość
Korupcja w Sądzie Najwyższym na Ukrainie. Znaleziono ukryte pół miliona dolarów