Andry Rajoelina jest prezydentem Madagaskaru od 2019 roku. Jego wyborowi towarzyszyły kontrowersje, podważyć próbował go przed sądem konstytucyjnym rywal obecnego prezydenta, Marc Ravalomanana.

- Zgodnie z dowodami, jakimi dysponujemy, zatrzymani przygotowali plan wyeliminowania i zneutralizowania pewnej liczby osób, w tym głowy państwa - poinformował prokurator generalny Madagaskaru.

Rajoelina dodał, że śledztwo w tej sprawie trwa, a dalsze jego szczegóły nie będą podawane. Aresztowań dokonano we wtorek.

Nie podano jak duży był zasięg spisku na życie prezydenta, ani to, na ile przygotowania do zabójstwa prezydenta były zaawansowane.

Nie podano też narodowości zatrzymanych w związku ze sprawą cudzoziemców.

Minister bezpieczeństwa publicznego podał w środę, że aresztowano jednego cudzoziemca, dwie osoby dysponujące podwójnym obywatelstwem i trzech obywateli Madagaskaru.

W oświadczeniu czytamy też, że policja miała informacje o planowanym zamachu od kilku miesięcy, ale dopiero teraz nadarzyły się sprzyjające okoliczności do zatrzymania podejrzanych o udział w spisku.