Jak informuje BBC, pochodzący z Polski 19-letni Michał Sz., przyznał się w Londynie do zarzutów zachęcania do przeprowadzenia aktu terroru i posiadania dokumentów przydatnych do przeprowadzenia zamachu. Wcześniej w tej samej sprawie oskarżony został drugi Polak, 18-letni Oskar D.-K.

Czytaj także: Neonaziści: Pogrobowcy Hitlera

 

 

 

 

Nastolatkowie zaangażowani byli w działalność neonazistowskiej grupy Sonnenkrieg Division, która jest odpowiedzialna między innymi za nawoływanie do zabójstwa księcia Harry'ego. Grupa twierdziła, że poślubiając Meghan Markle, stał się on "zdrajcą rasy”. 

Michał Sz., ukrywając się za pseudonimem, używał fałszywego konta w mediach społecznościowych, aby publikować materiały nawołujące do "systematycznej rzezi" kobiet i gwałtów na dzieciach. Nastolatek posiadał również dokumenty, w których znajdowały się instrukcje budowy ładunków wybuchowych, przeprowadzenia ataków terrorystycznych i podręcznik napisany przez rasistowskie grupy, które wyznają wyższość białej rasy.

Grupę Sonnenkrieg Division, która została ujawniona w zeszłym roku w wyniku dochodzenia BBC, stworzono jako brytyjską wersję amerykańskiej neonazistowskiej organizacji Atomwaffen Division, powiązanej z pięcioma morderstwami.

Inspiracją dla grupy neonazistowskiej były postacie Adolfa Hitlera czy Charlesa Mansona, przywódcy sekty, która w 1969 roku dokonała serii brutalnych morderstw w USA. Wychwalali oni także norweskiego masowego mordercę Andersa Breivika. 

W wyniku śledztwa uzyskano materiały propagandowe oraz zapisy dyskusji internetowych, które zawierały elementy "ekstremalnej mizoginii, wychwalania terroryzmu dżihadystów i brutalnego satanizmu”. Niektóre z prywatnych wiadomości członków grupy, do których dotarła BBC sugerują, że członkowie Sonnenkrieg zachęcali młode kobiety do angażowania się w akty samookaleczenia.

Obaj Polacy usłyszą wyrok podczas posiedzenia sądu, które odbędzie się w Londynie 17 czerwca. Sędzia Rebecca Poulet, która prowadzi sprawę ostrzegła, że mogą otrzymać oni karę bezwarunkowego pozbawienia wolności.