Jak podkreślił podczas ogłoszenia wyroku sędzia Robert Flemr, „skala popełnionych przez Ntagandę morderstw była ogromna, a część jego działań cechowało szczególne okrucieństwo”. 

Za każde z popełnionych przez Ntagandę przestępstw, sąd odczytał indywidualne wyroki. Łączny wyrok za ich popełnienie wynosiłby ponad 200 lat więzienia.

Rzecznik Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze poinformował, że kara 30 lat pozbawienia wolności jest najsurowszym wyrokiem, jaki dotąd wydała instytucja. 

Bosco Ntaganda został uznany winnym masowych mordów, gwałtów i werbowania dzieci poniżej 15. roku życia. Konsekwentnie od samego początku utrzymywał, że jest niewinny, mówiąc, że jest „rewolucjonistą, a nie zbrodniarzem”. 

Wyrok z zadowoleniem przyjęła organizacja Human Rights Watch, która zaznaczyła, że osoby, które uważają się za nietykalne pewnego dnia zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.

Bosco Ntaganda, nazywany też „terminatorem”, był jednym z głównych dowódców rebelianckiego ugrupowania, które określało się jako Patriotyczne Siły Wyzwolenia Konga. Jego członkowie dopuszczali się okrutnych mordów, gwałtów i innych zbrodni. Byli odpowiedzialni między innymi za masakrę na polu bananowym, w której zginęło 49 osób, w tym dzieci oraz niemowlęta.

Choć Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze złożył wniosek o aresztowanie generała w  2006 roku, dopiero po siedmiu latach oddał się w ręce sprawiedliwości.