Aktualizacja: 29.07.2015 13:29 Publikacja: 29.07.2015 13:29
Foto: 123rf.com
O wniosku o unijną pomoc dla łotewskich mleczarzy poinformował minister rolnictwa Janis Dukławs. W sierpniu chce on po raz drugi spotkać się w tej sprawie z komisarzem ds rolnych Philem Hoganem. Łotysz ma nadzieję, że producenci mleka na Łotwie nie zaczną likwidować swoich hodowli i zabijać mlecznych krów.
- Mówią nam, że trzeba szukać nowych rynków, ale dla nabiału nie jest to takie proste, dlatego musimy szukać wyjścia z tej trudnej sytuacji - cytuje ministra agencja Delfi.
Niespełna 32-letni Rusłan Alisułtanow stał się właścicielem dawnego majątku Danone w Rosji. To człowiek bliski klanowi Kadyrowa, który od wojny czeczeńskiej rządzi tym jednym z najbiedniejszych regionów Rosji.
Od miesięcy ceny niektórych produktów żywnościowych na świecie znów pną się w górę. Drożeją oleje roślinne i produkty mleczne. Ceny masła rosną nieprzerwanie już od 14 miesięcy, w efekcie pobiły historyczny rekord.
Aż 83 proc. z nas wyrzuca jedzenie między 23 a 30 grudnia. To przekłada się na 61,7 tys. ton, czyli aż 1,6 kg na osobę. W okresie świąt w naszych koszach najczęściej lądują owoce i warzywa, mięso, zupy, pieczywo, nabiał, ryby i sałatki.
Coca-Cola zdecydowała się zmienić swoje cele środowiskowe i rezygnuje z ambitnego planu zmiany opakowań na bardziej przyjazne środowisku. Organizacje ekologiczne są oburzone.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
Grupa Carlsberg potwierdziła, że sprzedała swoje rosyjskie aktywa i tym samym znika z tego kraju. Według komunikatu transakcja zostanie sfinalizowana „w ciągu kilku najbliższych dni”. Jednym z kupców ma być dobry znajomy Putina, z którym założyli klub judo.
Łotewskie linie lotnicze airBaltic zainaugurują 8 listopada bezpośrednie rejsy z Rzeszowa do Rygi. Przewoźnik podkreśla, że będą one wygodnym rozwiązaniem szczególnie dla ukraińskich pasażerów podróżujących przez Polskę do krajów bałtyckich i Europy Północnej.
Podkreślenie solidarności z Ukrainą i rozmowy o jej wsparciu - to niektóre cele III Parlamentarnego Szczytu Platformy Krymskiej. W Rydze bierze w nim udział marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Może już czas, by wstrząsnąć bratnimi stolicami i realizacji Via Baltica domagać się od Litwy, Łotwy i Estonii bardziej stanowczo? Bo to przecież sprawa wspólnego bezpieczeństwa NATO i w każdej stolicy winno to być zrozumiałe.
Bez połączenia Litwy, Łotwy i Estonii autostradą i szybką koleją z Polską wielkim wyzwaniem będzie obrona przez NATO krajów bałtyckich przed ewentualnym rosyjskim atakiem. 33 lata od odzyskania niepodległości trzem państwom wciąż nie udało się ich zbudować.
W poniedziałek otwarcie obwodnicy Łomży, ostatniego w Polsce odcinka trasy Warszawa–Helsinki, kluczowej dla obrony wschodniej flanki NATO. Jej zakończenie w krajach bałtyckich zajmie lata.
Łotewski Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę na ustawę zmuszającą prywatne rosyjskojęzyczne placówki edukacyjne do uznania języka łotewskiego jako wykładowego.
Olga Czerniawska, łotewska polityk, która bezskutecznie kandydowała w wyborach do PE, uciekła na Białoruś, gdzie poprosiła o azyl. Jej wypowiedzi w białoruskiej telewizji podobne są do tych, które wygłaszał wcześniej były polski sędzia, Tomasz Szmydt.
Dziś nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego dla żadnego z członków NATO. Ale nie możemy nie brać pod uwagę, że Rosja nie zamierza się zmienić – mówi Baiba Braže, szefowa łotewskiej dyplomacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas