PepsiCo i Mars na liście hańby; sponsorują rosyjską wojnę

Amerykańskie koncerny PepsiCo i Mars Co. zostały wpisane na listę hańby - sponsorów rosyjskiej wojny. „Dzięki” wojnie oba koncerny notują nadzwyczajne zyski w Rosji, a płacone przez nie wysokie podatki służą m.in. finansowaniu rosyjskich zbrodni na Ukrainie. W racjach żywnościowych rosyjskich agresorów znalazły się produkty firm.

Publikacja: 02.09.2023 14:07

PepsiCo i Mars na liście hańby; sponsorują rosyjską wojnę

Foto: Bloomberg

Według ukraińskiej Narodowej Agencji Przeciwdziałania Korupcji (NAPC) PepsiCo i Mars pomimo deklaracji o ograniczeniu swojej działalności w Rosji, zaprzestaniu tam działalności reklamowej i produkcji swoich produktów, w dalszym ciągu działają na rynku rosyjskim i ciągną z tego wysokie zyski.

333 proc. dochodu więcej

Należy zauważyć, że PepsiCo produkuje napoje bezalkoholowe, soki, chipsy, przekąski, produkty mleczne i inne produkty spożywcze pod głównymi markami Chester's, Chipsy, Lay's, Mirinda, Pasta Roni, Pepsi, Propel, Sandora, 7up, Simba, Snack a Jacks, Sonric's, Tropicana, „Agusha”, „Cud”, „Slavyanochka”, „Sadochok”, „Sandorik”, „Mashenka” itp.

Pod względem zysku netto spółka ta jest czwartą co do wielkości firmą w branży napojów i żywności w Federacji Rosyjskiej. W pierwszym roku rosyjskiej agresji dochód netto amerykańskiego koncernu wzrósł o 333 proc. do 525 mln dolarów w porównaniu z rokiem 2021. Do budżetu Kremla wpłacono ponad 115 milionów dolarów (czyli 8,29 miliarda rubli) podatków.

NAPC przypomniała, że ​​w marcu 2022 r. PepsiCo ogłosiła zakończenie reklamy i produkcji napojów w Rosji. Jednak już w sierpniu ubiegłego roku wznowiono produkcję napojów „7UP” i „Mirinda” pod markami „Evervess” i „Frustyle”. A w tym roku, w marcu, zaczęto produkować napój Pepsi pod markami Evervess i Lyubimy. Ponadto PepsiCo wprowadziło na rynek nową markę lemoniady o nazwie „Russian Gift”, która ma zastąpić poprzednie produkty. Spółka kontynuuje także produkcję i dystrybucję chipsów, przekąsek i produktów mlecznych.

Amerykańskie chipsy na rosyjskim froncie

Według doniesień mediów w racjach żywnościowych rosyjskich żołnierzy znaleziono chipsy Lays firmy PepsiCo. Znana z batonów czekoladowych korporacja Mars (produkuje także karmę dla zwierząt domowych, gumę do żucia, napoje, fast foody, sosy w puszkach) również obiecała ograniczenie interesów w Rosji po rozpoczęciu wojny. Na słowach się skończyło.

Fabryki Mars Co. w Rosji nadal działają zarabiając krocie. Przychody Mars LLC za 2022 rok wzrosły do ​​2,45 miliarda dolarów (czyli 176,5 miliarda rubli), zysk netto skoczył o 59 proc. do 377 milionów dolarów (czyli 27,2 miliarda rubli), podatki zapłacone w budżecie Rosji na ponad 93 miliony dolarów (czyli 6,76 miliarda rubli).

Głównymi znakami towarowymi koncernu są Mars, Snickers, Milky Way, Twix, Bounty, M&M's, Whiskas, Pedigree, Uncle Ben's. Korporacja jest także właścicielem szeregu znaków towarowych Wrigley.

NAPC podała także, że rosyjski oddział Mars LLC, podobnie jak PepsiCo, wciąż zamieszcza ogłoszenia o rekrutacji pracowników na portalu poszukiwania personelu w Rosji.

Sponsorzy rosyjskiej wojny

Na liście hańby - firm, które mimo rosyjskich zbrodni w wywołanej wojnie, nie opuściły rosyjskiego rynku i bogacą się wykorzystując sytryuację, jest już 39 firm z 14 krajów. Najwięcej z Chin, USA i Francji.
Niedawno dołączyły wiodące światowe firmy tytoniowe Japan Tobacco International i Philip Morris International. Pierwsza firma jest reprezentowana w Rosji przez marki Winston, LD, Mevius, Camel, Sobranie. Drugi to Marlboro, Parliament, Bond, Chesterfield, L&M itp.
Wcześniej na listę trafił gigant alkoholowy Bacardi, brytyjska korporacja Unilever (Domestos, Axe, Rexona, Dove, Calve i inne), grupa bankowa z Austrii Raiffeisen Bank, chiński gigant technologiczny Xiaomi, francuskie korporacje Yves Rocher, Auchan i Leroy Merlin, ponadnarodowa korporacja Procter & Gamble (marki Gillette , Fairy, Tide, Ariel, Lenor, Mr. Proper, Pampers, Always, Head & Shoulders, Old Spice i wiele innych), a także amerykański producent słodyczy Mondelez International (Barney, Oreo, Milka, itp.). 

Według ukraińskiej Narodowej Agencji Przeciwdziałania Korupcji (NAPC) PepsiCo i Mars pomimo deklaracji o ograniczeniu swojej działalności w Rosji, zaprzestaniu tam działalności reklamowej i produkcji swoich produktów, w dalszym ciągu działają na rynku rosyjskim i ciągną z tego wysokie zyski.

333 proc. dochodu więcej

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przemysł spożywczy
Kimchi ofiarą zmian klimatu
Przemysł spożywczy
GIS ostrzega: Popularne chipsy zanieczyszczone olejem termalnym
Przemysł spożywczy
Producent Krakusków kolaborował z nazistami. „Nie wiedzieliśmy, nie pytaliśmy”
Przemysł spożywczy
Włosi kupują polską markę. Oshee sprzedaje producenta popularnych wafli ryżowych
Przemysł spożywczy
„Małpki” pod lupą
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.