Jeśli złowionych w tym roku ryb nie wystarczy na eksport, to podaż czerwonego kawioru może być ograniczona – powiedział w środę dziennikarzom w Petersburgu Ilia Szestakow szef Federalnej Agencji ds. Rybołówstwa, cytowany przez Interfaks.

„Nie spodziewamy się niedoboru kawioru, bo już wcześniej, przy pewnych, nawet niezbyt wysokich połowach, eksportowaliśmy dość duże ilości. Jeśli w tym roku wielkość (połów - IF) jest niewystarczająca dla utrzymania wielkości eksportu na wcześniejszym poziomie, po prostu podejmiemy decyzję o jego ograniczeniu. Mamy do tego wszystkie niezbędne możliwości i mechanizmy, a jeśli to konieczne, dostosujemy w ten sposób ceny -zapewnił urzędnik.

Według niego dotychczasowe prognozy dotyczące połowów łososia nie są optymistyczne "Ale teraz nasze statki badawcze pracują bezpośrednio w rejonach tarła łososia i myślę, że do połowy czerwca będziemy mieli dokładniejszą prognozę dla rybaków. Całkiem możliwe, że w tym czasie sytuacja się popraw”.

Według prognoz oceanografów rosyjskich tegoroczny połów łososia może osiągnąć 322 tysięcy ton wobec 539 tys. ton w 2021 roku. Tradycyjnie największe ławice oczekiwane są na Terytorium Kamczatki - 150 tysięcy ton. W regionie Sachalin rybacy spodziewać się mogą 121 tysięcy ton, na terytorium Chabarowskiego Kraju - 40 tysięcy ton. W regionie Magadan przewiduje się połów 4,46 tys. ton, w Okręgu Autonomicznym Czukotki - około 3,6 tys. ton, na Terytorium Nadmorskim - 2,1 tys.

Zalecane kwoty połowowe w Rosji to 190 tys. ton łososia różowego (gorbusza), 90 tys. ton łososia kumpelskiego, 33 tys. łososia Chinook to 510 ton i łososia pacyficznego (sima) - 35 ton.

Czytaj więcej

Piąty pakiet sankcji UE zmniejsza import z Rosji o 10 proc.