Niewielki fiński browar Olaf Brewing Company zasłynął w ostatnich dniach niecodzienną decyzją. Tuż po złożeniu przez rząd Finlandii wniosku o przystąpienie do NATO, firma postanowiła uwarzyć piwo mające uczcić tę okoliczność.

Tak powstała limitowana wersja OTAN lager. Nazwa nawiązuje do fińskiego zwrotu „Otan olutta”, które oznacza „wypiję piwo”, a także do francuskiego skrótu NATO. Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego posiada bowiem dwa oficjalne języki – angielski i francuski.

Na niebieskiej etykietce na puszce widnieje kreskówkowa postać rycerza w zbroi oznaczonej symbolem NATO, trzymającego w ręku spienione piwo.

Czytaj więcej

Gazprom odciął gaz Finlandii, Finowie pozwali Rosjan

Jak przekonuje producent w rozmowie z Associated Press, wielu Finlandczyków cieszy się z akcesji kraju do sojuszu i teraz może świętować to przy piwie i wznosić toasty za bezpieczną przyszłość ich kraju. Prezes browaru Petteri Vanttinen wyjaśnił bowiem, że produkcja piwa OTAN lager była motywowana obawami związanymi z wojną rozpętaną przez Rosję w Ukrainie. Jego zdaniem, piwo ma „smak bezpieczeństwa i nutę wolności”.

W środę 18 maja Finlandia i Szwecja złożyły oficjalne wnioski o członkostwo w NATO. Decyzja została podjęta błyskawicznie w związku z trwającą w Ukrainie wojną, która skłoniła ostatnie nordyckie kraje do odejścia od swojej polityki neutralności.

Czytaj więcej

Oficjalnie: Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o wstąpienie do NATO