Reklama
Rozwiń

Mały popyt na owoce w azjatycki nowy rok

Pojawienie się 28 stycznia w prowincji Ha Guong brytyjskiego wariantu koronawirusa załamało handel świeżymi owocami w Wietnamie przed Nowym Rokiem Tet. W innych krajach regionu też było wyraźnie gorzej.

Aktualizacja: 15.02.2021 19:29 Publikacja: 15.02.2021 19:19

Mały popyt na owoce w azjatycki nowy rok

Foto: AFP

Rząd w Hanoi zareagował szybko, ale szkód nie udało się odrobić. W ponad 10 prowincjach i miastach, w Hanoi i Hoszyminie (d. Sajgonie) potwierdzono 483 dalsze przypadki. Nguyen Xuan Hai z firmy importowo-handlowej Klever Fruit powiedział portalowi Fruinet.com, że plany tradycyjnych obchodów święta Tet nie udały się.

- Pandemia zmieniła całkowicie sytuację na rynku. Hurtowy popyt na świeże owoce zmalał o 30 proc., a w niektórych przypadkach nawet o połowę. Generalnie, w ciągu 10 dni (1-11 luty) ceny importowanych świeżych owoców załamały się, zwłaszcza chilijskich czereśni. Najbardziej jednak ucierpiały czereśnie z Nowej Zelandii. To bardzo trudny rok dla tych owoców, nadmierne opady tuż przed zbiorami zmniejszyły ich ilość o 30-60 proc., a ceny tych, które nadawały się do eksportu wzrosły o 30-40 proc. powyżej rocznych cen eksportowych — wyjaśnił Nguyen. — Czereśnie z Nowej Zelandii uważa się za najlepsze jakościowo, owoce są duże, jędrne i soczyste. W Wietnamie są artykułem luksusowym, bardziej cenionym od australijskich czy chilijskich, więc zwykle kosztują dwukrotnie więcej — dodał.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Przemysł spożywczy
Drożyzna i chęć ratowania żywności pcha nas po zakupy z przeceny. „To już nie wstyd”
Przemysł spożywczy
Chiny oszczędzają głównych producentów koniaku w UE. Zwolnią ich z ceł
Przemysł spożywczy
GIS wycofał piwo znanego polskiego producenta. Butelki mogą wybuchnąć
Przemysł spożywczy
Rośnie apetyt na małą czarną. Ile wart jest rynek kawy w Polsce?
Przemysł spożywczy
Kryzys żywnościowy ogarnia Rosję. Załamanie produkcji, bankructwa przetwórni