Rośnie sprzedaż Grupy Żywiec

W pierwszym półroczu 2015 r. wicelider polskiego rynku piwowarskiego sprzedał 5,6 mln hl piwa, o 500 tys. hl więcej niż przed rokiem. Nadal odczuwa jednak skutki dużej presji cenowej.

Aktualizacja: 03.08.2015 09:33 Publikacja: 03.08.2015 09:26

Rośnie sprzedaż Grupy Żywiec

Foto: Fotorzepa, Pasterski Radek

- W pierwszej połowie 2015 roku ponownie wzrosła sprzedaż piw Grupy Żywiec oraz jej udziały rynkowe. Jest to efekt połączenia konsekwentnie realizowanej strategii, sprzyjających okoliczności zewnętrznych oraz powrotu do współpracy z ważnym klientem z kanału handlu nowoczesnego - komentuje Guillaume Duverdier, prezes Grupy Żywiec. - Grupa Żywiec zwiększyła również zysk w wyniku wzrostu wielkości sprzedaży i poprawy efektywności wewnętrznej – dodaje.

Zysk operacyjny producenta piw Żywiec, Warka i Tatra wyniósł w pierwszym półroczu tego roku 119 mln zł w porównaniu do 47 mln zł w tym samym okresie 2014 r. Przychody netto ze sprzedaży spadły natomiast 1,39 mld zł z 1,55 mld zł rok wcześniej.

Guillaume Duverdier tłumaczy, że rynek piwa jest wciąż bardzo konkurencyjny i pozostaje nadal pod silną presją cenową, która wpływa na spadek wartości. - Dlatego w kolejnych miesiącach będziemy koncentrować się na dalszych inwestycjach w marki i atrakcyjną ofertę dla klienta i konsumenta, ale jednocześnie będziemy kontynuować nasze wysiłki ukierunkowane na dalszą poprawę bazy kosztowej – zaznacza szef Żywca.

Z szacunków grupy wynika, że sprzedaż piwa w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie. Widać jednak, jak zaznacza firma, kontynuację spadku wartości sprzedaży.

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku flagowa marka grupy – piwo Żywiec utrzymała pozycję lidera w segmencie premium. Do wzrostu sprzedaży przyczyniły się także nowości, m.in. wprowadzony w marcu 2015 r. cydr brytyjski Strongbow. Grupa reaktywowała również piwo EB. Z kolei na początku kwietnia na rynku pojawił się nowy wariant Warki Radler o smaku czarnej porzeczki z limonką. Radler Warka - dostępna obecnie w czterech wariantach – to najlepiej sprzedający się radler w Polsce. Ma ponad 50 proc. udziałów w tej kategorii.

W najbliższych miesiącach Grupa Żywiec zamierza koncentrować się na głównych obszarach działalności, czyli warzeniu piwa i budowaniu silnych marek i poprawie efektywności. Po wydzieleniu osobnej spółki sprzedażowo-dystrybucyjnej do obsługi klientów z detalu tradycyjnego i gastronomii, w ostatnim czasie zdecydowała o nawiązaniu strategicznego partnerstwa z grupą Orbico. Na mocy umowy warunkowej zawartej w lipcu tego roku kupi ona 80 proc. udziałów w spółce Distribev. Umowa wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Rynek pracy
Koniec gorączki informatycznej. Firmy już nie biją się o programistów
Biznes
Dyplomatyczne wypowiedzenie wojny: niemieccy urzędnicy opuszczają Rosję
Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Przemysł spożywczy
Batony Mars będą miały nowe opakowania. Duża zmiana
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Przemysł spożywczy
Małpki tracą przyjaciół, Polacy piją coraz mniej wódki
Przemysł spożywczy
Rzeź wegańskich produktów. Producenci wycofują je z półek