W pierwszej ocenie bieżącego roku stwierdziła, że na świecie powstało 263 mln hektolitrów (hl). Nie jest to jednak zła wiadomość dla miłośników tego trunku: spadek w porównaniu z 294 mln hl w 2018 r. sprowadził jedynie produkcję do średniego poziomu, po nadzwyczajnym ubiegłym roku.
Francja i Włochy przodujące w Unii Europejskiej zmniejszyły produkcję o 15 proc., a Hiszpania o 24 proc. Ich łączna produkcja była mniejsza od 5-letniej średniej — poinformowała OIV. „Można to wyjaśnić głównie zmienną pogodą, zwłaszcza bardzo zimną i deszczową wiosną, a następnie bardzo upalnym latem bez opadów" — cytuje Reuter komunikat tej organizacji z Paryża.
Produkcja w 28 krajach Unii, na które przygada ok. 60 proc. całej produkcji wina, wyniosła 156 mln hl, o 26,7 mln mniej niż przed rokiem. Na Francję., Włochy i Hiszpanię przypada 80 proc. unijnej produkcji.
Lepsze wiadomości dotyczyły producentów w Stanach. Według wstępnych oszacowań OIV, tam produkcja zmalała tylko o 1 proc., ale ostateczna ocena może zmienić się w w następnych miesiącach.
Spadek nastąpił też na południowej półkuli, choć poziom był zbliżony do średniej z ostatnich 5 lat. Argentyna i Chile, dwa największe kraje od wina w Ameryce Płd. zanotowały spadek produkcji o 10 i 7 proc.