Opisy powstały na podstawie odpowiedzi samorządów na ankietę Związku Miast Polskich pod tytułem „Najważniejsze wydarzenia i hity 1990-2010”. Związek przygotowuje rocznicową publikację multimedialną.
Najważniejsze wydarzenia ostatnich 20. lat samorządu Kielc. [srodtytul] Powołanie Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach[/srodtytul]
Uczelnia należy do największych uczelni w kraju. Aktualnie na 5 wydziałach oraz w Filii w Piotrkowie Trybunalskim studiuje ponad 24 000 studentów i ponad tysiąc słuchaczy studiów podyplomowych. Uczelnia prowadzi nabór na 24 kierunki studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Zróżnicowana oferta kształcenia obejmuje prawie 70 specjalności na kierunkach pedagogicznych, medycznych, artystycznych, humanistycznych i przyrodniczych. Na 12 kierunkach prowadzone są studia w specjalizacji nauczycielskiej. Absolwenci otrzymują tytuł zawodowy licencjata po ukończeniu 3-letnich studiów pierwszego stopnia oraz tytuł magistra po ukończeniu 2-letnich studiów drugiego stopnia. Ustawę o powołaniu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach przyjął Sejm 23 stycznia 2008 roku.
[srodtytul]Budowa stadionu piłkarskiego w Kielcach[/srodtytul]
To najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce, został otwarty 1 kwietnia 2006 r. Powstał na miejscu obiektu wybudowanego w latach 50-tych i już nie użytkowanego. Obiekt spełnia wymogi UEFA i PZPN. Posiada w pełni zadaszone, dwukondygnacyjne trybuny na 15 500 miejsc, oświetlaną płytę boiska i trybuny oraz nowoczesny system rejestracji obrazu i dźwięku. Płyta stadionu, jest podgrzewana, posiada także instalację drenażu i nawadniania boiska. Stadion ma pełne zaplecze dla kibiców, profesjonalne nagłośnienie, nowoczesny system monitoringu (39 kamer) oraz boisko treningowe. Stadion kosztował 48 mln zł, z czego Miasto zapłaciło 26 mln. Na stadionie odbyły się 2 mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej (do eliminacji ME 2008: Polska – Armenia, do eliminacji MŚ 2010: Polska – San Marino).