Hity Kielc

Z okazji 20-lecia reaktywowania samorządu terytorialnego w Polsce prezentujemy najważniejsze wydarzenia w samorządach

Publikacja: 30.03.2010 02:55

Hity Kielc

Foto: Urząd Miasta

Opisy powstały na podstawie odpowiedzi samorządów na ankietę Związku Miast Polskich pod tytułem „Najważniejsze wydarzenia i hity 1990-2010”. Związek przygotowuje rocznicową publikację multimedialną.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich 20. lat samorządu Kielc. [srodtytul] Powołanie Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach[/srodtytul]

Uczelnia należy do największych uczelni w kraju. Aktualnie na 5 wydziałach oraz w Filii w Piotrkowie Trybunalskim studiuje ponad 24 000 studentów i ponad tysiąc słuchaczy studiów podyplomowych. Uczelnia prowadzi nabór na 24 kierunki studiów stacjonarnych i niestacjonarnych. Zróżnicowana oferta kształcenia obejmuje prawie 70 specjalności na kierunkach pedagogicznych, medycznych, artystycznych, humanistycznych i przyrodniczych. Na 12 kierunkach prowadzone są studia w specjalizacji nauczycielskiej. Absolwenci otrzymują tytuł zawodowy licencjata po ukończeniu 3-letnich studiów pierwszego stopnia oraz tytuł magistra po ukończeniu 2-letnich studiów drugiego stopnia. Ustawę o powołaniu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach przyjął Sejm 23 stycznia 2008 roku.

[srodtytul]Budowa stadionu piłkarskiego w Kielcach[/srodtytul]

To najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce, został otwarty 1 kwietnia 2006 r. Powstał na miejscu obiektu wybudowanego w latach 50-tych i już nie użytkowanego. Obiekt spełnia wymogi UEFA i PZPN. Posiada w pełni zadaszone, dwukondygnacyjne trybuny na 15 500 miejsc, oświetlaną płytę boiska i trybuny oraz nowoczesny system rejestracji obrazu i dźwięku. Płyta stadionu, jest podgrzewana, posiada także instalację drenażu i nawadniania boiska. Stadion ma pełne zaplecze dla kibiców, profesjonalne nagłośnienie, nowoczesny system monitoringu (39 kamer) oraz boisko treningowe. Stadion kosztował 48 mln zł, z czego Miasto zapłaciło 26 mln. Na stadionie odbyły się 2 mecze reprezentacji Polski w piłce nożnej (do eliminacji ME 2008: Polska – Armenia, do eliminacji MŚ 2010: Polska – San Marino).

[srodtytul]Utworzenie w 1999 roku jako jednego z 16 - Województwa Świętokrzyskiego[/srodtytul]

Obejmuje ono większą część obszaru dawnego województwa kieleckiego, część tarnobrzeskiego (powiaty opatowski, sandomierski i staszowski) oraz skrawki radomskiego, piotrkowskiego i częstochowskiego. Województwo składa się z 14 powiatów (w tym miasto na prawach powiatu Kielce) oraz 102 gmin. W tym, z 5 gmin miejskich (Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna i Sandomierz), 26 gmin miejsko-wiejskich oraz 71 gmin wiejskich. Na terenie województwa znajduje się 31 miast i 2542 wsi.

[srodtytul]Budowa Regionalnego Portu Lotniczego w Obicach[/srodtytul]

Największą inwestycją ostatnich lat stała się budowa Regionalnego Portu Lotniczego w Obicach. Miasto wykupiło już ponad 90% gruntów na terenie gminy Chmielnik i Morawica. W sierpniu 2010 r. została opracowana szczegółowa koncepcja architektoniczno-budowlana i funkcjonalno-przestrzenna lotniska wraz z projektem budowlanym I etapu realizacji przedsięwzięcia. Dalsze postępy w inwestycji umożliwiło wydanie we wrześniu 2010 r. przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego promesy zezwolenia na założenie lotniska. Według aktualnego harmonogramu, w pierwszej połowie 2010 roku zaplanowano rozpoczęcie prac makroniwelacyjnych terenu.

[srodtytul]Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego[/srodtytul]

To znane na całym świecie targi, podczas których prezentowany jest najnowocześniejszy sprzęt i uzbrojenie wojskowe. Kieleckie targi obronne urosły do rangi najważniejszej imprezy tego rodzaju w Europie Centralnej, są trzecią pod względem wielkości na Starym Kontynencie. Co roku na MSPO prezentowane są nie tylko najnowsze osiągnięcia w branży obronnej, ale także rozwiązania oraz systemy logistyczne i ochrony służące bezpieczeństwu, jak również ratownictwu. Do Kielc przyjeżdżają globalne korporacje z czołowych pozycji listy największych na świecie. Stałym elementem MSPO jest wystawa Sił Zbrojnych RP, którą zazwyczaj projektują i tworzą jednostki Wojsk Lądowych. Podczas targów prezentowane są także Wystawy Narodowe, gdzie można obejrzeć wyposażenie i uzbrojenie armii z wielu państw. [ramka][b] [link=http://www.rp.pl/galeria/435968,2,453987.html]Zobacz galerię zdjęć[/link][/b][/ramka]

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce