[b]W firmie działa związek zawodowy, założony przed kilkunastoma laty przez ok. 40 pracowników i zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jego statut przewidywał m.in., że do zaciągnięcia zobowiązań w imieniu tej organizacji konieczne są podpisy co najmniej czterech członków zarządu. W praktyce dopełnienie tego wymogu było bardzo kłopotliwe i spowalniało załatwianie spraw. Dlatego walne zebranie związku podjęło uchwałę o zmianie statutu, ograniczając wymóg należytej reprezentacji do podpisów dwóch członków zarządu. Przez blisko rok nikt jednak nie złożył tej uchwały do sądu rejestrowego. Czy związek może już stosować zmienioną wersję statutu, czy obowiązuje go stara do czasu zarejestrowania zmian przez sąd?[/b] – pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.
Art. 16 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=162202]ustawy 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych reguluje tryb sądowej rejestracji zmian w statucie związku zawodowego (DzU z 2001 r. nr 79, poz. 854 ze zm., dalej ustawa o zz)[/link]. Nakłada na związek obowiązek niezwłocznego zawiadomienia sądu rejestrowego o zmianie statutu. Jest to wymóg, który powinien dopełnić zarząd organizacji.
Odmiennie niż to przyjęto w innych ustawach (np. w kodeksie spółek handlowych), przy innych podmiotach podlegających rejestracji sądowej (np. spółek handlowych) przepis nie konkretyzuje terminu złożenia takiego zawiadomienia. Ogranicza się do stwierdzenia, że ma to nastąpić niezwłocznie. Przy tym z niezachowaniem tej terminowej niezwłoczności nie wiąże żadnego negatywnego skutku (np. w postaci utraty mocy obowiązującej uchwalonej zmiany statutu).
Brak zawiadomienia o zmianie statutu ma tylko ten skutek, że nie może ona wejść w życie. Ponieważ u czytelnika zarząd organizacji nie zawiadomił sądu rejestrowego o zmianie statutu, to uchwalone przez walne zgromadzenie członków związku nowe jego postanowienia nie obowiązują. Zarząd organizacji może to zmodyfikować, zawiadamiając sąd o uchwalonych zmianach.
Warto podkreślić, że tryb zmiany statutu związkowego ma wiele cech notyfikacji, czyli jedynie powiadomienia urzędu czy sądu. Stąd, z upływem 14 dni od zawiadomienia sądu rejestrowego o zmianie statutu, z mocy prawa, wchodzi ona w życie, chyba że przed upływem tego terminu sąd zgłosi zastrzeżenia co do zgodności zmiany z prawem. Jeśli w 14-dniowym terminie sąd rejestrowy zgłosi zastrzeżenia do zmiany statutu, zawiadamia o nich związek i wyznacza dla ich rozpatrzenia rozprawę w ciągu 30 dni od zawiadomienia przez organizację o zmianie statutu. Tak stanowi art. 16 z ust. 2 ustawy o zz. 30-dniowy termin na wyznaczenie rozprawy jest w istocie instrukcyjny, bo ustawa nie przewiduje żadnego skutku, jeśli dojdzie do jego przekroczenia.