Obowiązek alimentacyjny zależy od pokrewieństwa i możliwości

Zarówno osiągnięcie przez dziecko pełnoletności, jak i uzyskiwanie przez nie środków finansowych, np. z tytułu pracy zawodowej, nie pociąga za sobą automatycznie ustania powinności alimentacyjnych ciążącego na rodzicach.

Aktualizacja: 16.02.2020 11:07 Publikacja: 16.02.2020 00:01

Obowiązek alimentacyjny zależy od pokrewieństwa i możliwości

Foto: Adobe Stock

Obowiązek alimentacyjny, czyli obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo (art. 128 k.r.o.). Obowiązek ten obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych – obciąża bliższych stopniem przed dalszymi (art. 129 § 1 k.r.o.). Krewnych w tym samym stopniu obciąża on w częściach odpowiadających ich możliwościom zarobkowym i majątkowym (art. 129 § 2 k.r.o.). Obowiązek jednego małżonka do dostarczania środków utrzymania drugiemu po rozwiązaniu lub unieważnieniu małżeństwa albo po orzeczeniu separacji wyprzedza obowiązek alimentacyjny krewnych tego małżonka (art. 130 k.r.o.). W judykaturze aprobowany jest pogląd, że świadczenia alimentacyjne pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami stanowią kontynuację powstałego przez zawarcie małżeństwa obowiązku wzajemnej pomocy w zakresie utrzymania i trwają pomimo rozwodu, aczkolwiek w zmodyfikowanej postaci (uchwała siedmiu sędziów SN – zasada prawna z 2 lipca 1955 r., sygn. I CO 27/55). Należy mieć na uwadze, że obowiązek jednego małżonka do dostarczania środków utrzymania drugiemu po rozwiązaniu małżeństwa wyprzedza obowiązek alimentacyjny krewnych tego małżonka (art. 130 k.r.o.). Dlatego też pomoc krewnych z zasady nie wyłącza możliwości przedłużenia obowiązku alimentacyjnego zgodnie z art. 60 § 3 k.r.o. (wyrok SN z 12 września 2001 r., sygn. V CKN 445/00).

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama