- Dobro dziecka jest najważniejsze. By skutecznie o nie zadbać, przygotowaliśmy projekt przepisów o alimentach natychmiastowych.

To prawdziwa rewolucja w dobrym tego słowa znaczeniu – zapowiada Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

To kolejny i nie ostatni projekt, dzięki któremu wzmacniamy pozycję rodziny. Te kompleksowe działania chronią szczególnie dzieci, bo te nie mogą cierpieć, gdy rodzice ich zaniedbują.

Przyznanie alimentów natychmiastowych na rzecz dziecka od rodziców ma się odbywać w ciągu kilkunastu dni w nakazowym postępowaniu alimentacyjnym. Obecnie sprawy o zasądzenie alimentów trwają miesiącami. W tym czasie tysiące samotnych matek, bo to ich w przeważającej mierze dotyczy problem, czekają na ostateczną decyzję w sprawie świadczenia. 

Uzyskanie alimentów natychmiastowych będzie możliwe dzięki maksymalnemu uproszczeniu formalności. Wysokość alimentów będzie zależna od minimalnego wynagrodzenia za pracę i liczby dzieci w rodzinie, a to pozwoli precyzyjnie ustalić świadczenie. Przy jednym dziecku stawka alimentów natychmiastowych wynosiłaby 21 proc. minimalnego wynagrodzenia, przy dwojgu – 19 proc., przy trojgu  - 17, przy czworgu - 15 i przy pięciorgu oraz większej liczbie dzieci – 13 proc. Na dziś alimenty natychmiastowe wynosiłyby (netto): przy jednym dziecku – 588 zł; przy dwójce dzieci – 532 zł na każde dziecko; przy trójce - 476 zł na każde dziecko; przy czwórce dzieci -  420 zł na każde dziecko; przy piątce i większej liczbie dzieci – 364 zł (projekt jest gotowy od lat i teraz minister o nim mówi). Obecne ingerencje minista Ziobry polegają na składaniu skarg nadzwyczajnych do SN.

Ziobro ma w zanadrzu jeszcze kilka projektów ustaw na które czekają też sędziowie, ale o nich na razie cisza. 

W trakcie konferencji poświęconej "Polskiemu Ładowi" PiS Ziobro jako priorytet wymieniał też walkę z lichwą.