Nowe rozwiązania opierają się na kilku filarach. W każdym powiecie będą działać zespoły opieki środowiskowej. Dofinansowane mają być także ośrodki specjalistyczne. Planowana jest retaryfikacja w placówkach, czyli zwiększenie wycen w piramidzie świadczeń psychiatrii dziecięcej. Ponadto rządowy plan zakłada brak limitów przyjęć małych pacjentów.

Minister Niedzielski podkreślił, że opieka psychiatryczna nad dziećmi i młodzieżą jest priorytetem rządu. Finansowanie mają gwarantować środki z planu finansowego NFZ, funduszu medycznego oraz budżetu państwa.

Podczas przedstawienia programu premier Morawiecki zapewnił, że dodatkowe pieniądze na wsparcie psychiatrii dzieci i młodzieży przeznaczone będą na: działanie bezpłatnej i całodobowej infolinii, kampanię społeczną dotyczącą ochrony zdrowia psychicznego oraz aplikację mobilną. Na ten cel przewidziane jest 20 mln. zł. Pieniądze na walkę z uzależnieniami cyfrowymi ma zapewnić fundusz covidowy.

- Nie ma dziś ważniejszej sprawy niż troska o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży będzie to jeden z największych priorytetów działań nie będziemy szczędzić sił i środków - podkreślił szef rządu.

Przypomnijmy, że rząd ogłosi swoją decyzję, po tym jak politycy PiS zablokowali w Sejmie i Senacie środki na dofinansowanie.

Autopromocja
SZKOLENIE ONLINE

Prawne uwarunkowania prowadzenia e‑sklepu w 2022 roku

WEŹ UDZIAŁ