43-latek za 18 lat niesłusznie spędzonych w więzieniu domagał się prawie 19 mln zł (po milionie za każdy rok niesłusznie spędzony w więzieniu oraz 811 tys. 500 zł odszkodowania).

Za zgwałcenie i zabójstwo 15-letniej Małgosi w Miłoszycach, Tomasz Komenda został skazany na 25 lat więzienia. Po 18 latach spędzonych w więzieniu został oczyszczony ze wszystkich stawianych mu zarzutów.

Czytaj też:

Nie płacą ci, którzy zawinili

Prof. Ćwiąkalski: Winni pomyłki powinni zwrócić pieniądze

- W sprawie Tomasza Komendy zaraz po zdarzeniu i w toku prowadzonego przed laty śledztwa doszło do poważnych błędów, braku staranności i profesjonalizmu ze strony funkcjonariuszy Policji, sędziów i prokuratorów. Doprowadziły one do ogromnej pomyłki wymiaru sprawiedliwości i wyrządzenia wielkiej krzywdy Tomaszowi Komendzie i jego rodzinie – powiedział prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Do zbrodni doszło w nocy z 31 grudnia 1996 roku na 1 stycznia 1997 roku. W jednej z dyskotek w Miłoszycach odbywała się wówczas zabawa sylwestrowa, na którą wybrała się 15-letnia Małgosia.

Wiadomo, że tuż po północy do dziewczyny, która stała na zewnątrz podszedł chłopak. Powiedział, że ma na imię Irek i jest bratem dziewczyny (Małgosia nie miała brata). 15-latka poszła z nim. Do domu jednak nigdy nie wróciła.

Ciało dziewczyny znaleziono następnego dnia na podwórku jednej z posesji. Małgosia zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran.