Były szef RARS Michał K. pozostanie w brytyjskim areszcie

Sąd ekstradycyjny w Zjednoczonym Królestwie drugi raz nie zgodził się na ustanowienie kaucji w sprawie Michała K. - przekazał londyński korespondent Informacyjnej Agencji Radiowej. Były szef RARS przebywa obecnie w więzieniu w Wandsworth w południowym Londynie.

Publikacja: 10.09.2024 13:44

Były szef RARS Michał K. pozostanie w brytyjskim areszcie

Foto: PAP/Artur Reszko

dgk

Dopiero w przyszłym roku brytyjski sąd zdecyduje, czy dojdzie do ekstradycji zatrzymanego w ubiegłym tygodniu w Londynie byłego szefa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Michał K. nie chciał wracać po zatrzymaniu do kraju, ale też liczył, że na posiedzenie ekstradycyjne poczeka na wolności. Według nieoficjalnych informacji, chciał wpłacić 200 tys. funtów kaucji. W ubiegłym tygodniu na jego wyjście za kaucją nie zgodził się jednak sąd magistracki londyńskiej gminy Westminster.

Dzisiejsza decyzja sądu oznacza, że K. miałby do 17 lutego 2025 r. przebywać w areszcie, ale „Fakt” informuje, że 9 października jego obrońcy zamierzają podjąć kolejną próbę uwolnienia swojego klienta. 

Były szef RARS Michał K. nie zgodził się na ekstradycję

Były szef RARS i  bliski współpracownik Mateusza Morawieckiego jest podejrzanym w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w okresie od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. Śledczy zarzucają K. że prowadził nielegalne działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Byłemu prezesowi grozi do 10 lat więzienia.

W sierpniu Sąd Okręgowy w Warszawie zgodził się na zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 90 dni od dnia zatrzymania Michała K. Sąd zgodził się także na zastosowanie europejskiego nakazu aresztowania oraz nakazu aresztowania obejmującego Zjednoczone Królestwo.  26 sierpnia prokurator wydał postanowienie o poszukiwaniu Michała K. listem gończym. Tego samego dnia Michał K. został zatrzymany w Londynie. Nie zgodził się na ekstradycję do Polski, o jego losie zdecyduje brytyjski sąd.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie