Samobójstwo człowieka z patostreamu. RPO pisze do prokuratury

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął interwencję w związku ze śmiercią mężczyzny przez lata wykorzystywanego przez patostreamerów. Zdaniem RPO, obywatel odebrał sobie życie, bo stosowano wobec niego przemoc psychiczną i ekonomiczną.

Publikacja: 28.06.2023 11:28

Samobójstwo człowieka z patostreamu. RPO pisze do prokuratury

Foto: Adobe Stock

Do RPO wpłynął wniosek o podjęcie interwencji w sprawie mężczyzny, który był  zależny od osób organizujących transmisje internetowe z jego udziałem. Następstwem miało być targnięcie się na życie i śmierć mężczyzny.

Teraz chodzi o RODO

Do właściwej prokuratury rejonowej złożono już wcześniej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 207 § 3 Kodeksu karnego. Zgodnie z nim, kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Teraz RPO zwraca się do tej prokuratury o zbadanie sprawy także pod kątem odpowiedzialności karnej za nielegalne przetwarzanie danych osobowych (art. 107 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych). Według niego, kto przetwarza dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne albo do ich przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

RPO prosi też prokuraturę o informację w sprawie.

Czytaj więcej

Rząd wypowiada wojnę patostreamerom

Patostream zagraża wszystkim 

W ocenie Rzecznika sposób postępowania osób zarządzających kanałem YouTube - na którym publikowane były treści z udziałem osób uzależnionych, często mające charakter wulgarny, przemocowy, a przede wszystkim uwłaczający godności tych osób - budzi poważne zastrzeżenia z punktu widzenia poszanowania prawa do ochrony danych osobowych i prawa do prywatności, a także poszanowania godności człowieka. 

W jednej z najgłośniejszych takich spraw RPO zwracał się o jej zbadanie m. in. do Prokuratury Rejonowej, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podkreślał, że patostreamerzy naruszają nie tylko dobra osobiste osób występujących w nagraniach, ale także zagrażają dobrom ogólnospołecznym. Wówczas zastosowanie znajdują przepisy prawa karnego, przewidujące odpowiedzialność za różne czyny zabronione. Wielu czynom realizowanym w ramach patostreamów przypisać można bowiem charakter chuligański (art. 115 § 21 k.k.).

Do RPO wpłynął wniosek o podjęcie interwencji w sprawie mężczyzny, który był  zależny od osób organizujących transmisje internetowe z jego udziałem. Następstwem miało być targnięcie się na życie i śmierć mężczyzny.

Teraz chodzi o RODO

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
PiS zaostrza przepisy - dożywocie i kary dla 14-latków. Kontrowersji jest więcej
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Prawo karne
Porzucił w lesie kota z cewnikiem i wenflonem. Jest wyrok
Prawo drogowe
Nowe fakty ws. wypadku na A1. Będą zarzuty dla kierowcy BMW
Prawo drogowe
Egzaminacyjna turystyka ma się dobrze. Gdzie najłatwiej zdać na prawo jazdy
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Prawo dla Ciebie
Jak oddać głos w wyborach do Sejmu i Senatu oraz w referendum. Objaśniamy
Konsumenci
Wyłom czy eksces Sądu Najwyższego? Korzystny dla banku wyrok ws. frankowej