Sprawa dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu "Rzeczpospolita Niewierna", która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r. Promowała ją - m.in. na plakatach i w internecie - grafika przedstawiająca wizerunek białego orła bez korony: zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były też wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis "Rzeczpospolita Niewierna".

Prokurator zażądał dla muzyka kary 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 100 tys. zł grzywny. Dla pozostałych oskarżonych Rafała W., który na zlecenie Darskiego stworzył projekt graficzny i Macieja G., który - również na prośbę "Nergala" - rozpowszechnił grafikę w internecie, prokurator wnioskował o kary 9 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz po 9 tysięcy złotych grzywny.

W kwietniu 2018 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku uniewinnił muzyka i dwie pozostałe osoby. Uznał, że użyty przez "Nergala" znak nie jest godłem RP.

Apelację od tego wyroku złożyła prokuratura. We wrześniu 2018 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok sądu niższej instancji i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.

W piątek SO w Gdańsku ponownie uniewnnił Adama "Nergala" Darskiego, a także dwóch pozostałych oskarżonych.

Czytaj więcej

Sąd: Nergal niewinny ws. znieważenia godła