Skazani za bezprawne pozbawienie wolności 304 działaczy opozycji

Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotowa uznał Władysława C. – byłego Zastępcę Ministra Spraw Wewnętrznych Szefa Służby Bezpieczeństwa oraz Józefa S. – byłego Dyrektora Departamentu V Ministerstwa Spraw Wewnętrznych winnych przekroczenia uprawnień i bezprawnego pozbawienia wolności - informuje Prokuratura Krajowa.

Publikacja: 23.02.2018 10:04

Skazani za bezprawne pozbawienie wolności 304 działaczy opozycji

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

mat

Skazani, od listopada 1982 r. do lutego 1983 r. w Chełmie, bezprawnie pozbawili wolności 304 działaczy ówczesnej opozycji, głównie członków NSZZ ,,Solidarność", poprzez umieszczenie ich w tzw. Wojskowym Obozie Internowania.

Sąd uznał, że działania oskarżonych wyczerpały znamiona zbrodni komunistycznych, stanowiących zbrodnie przeciwko ludzkości i każdemu z nich wymierzył kary 2 lat pozbawienia wolności.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo