Przestępstwo oszustwa komputerowego zostało spenalizowane w kodeksie karnym w XXXV dziale k.k. ,,Przestępstwa przeciwko mieniu". Zgodnie z art. 287 k.k. § 1 ,,Kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub wyrządzenia innej osobie szkody, bez upoważnienia, wpływa na automatyczne przetwarzanie, gromadzenie lub przekazywanie danych informatycznych lub zmienia, usuwa albo wprowadza nowy zapis danych informatycznych podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat".

Czytaj także: Bank odda ukradzione przez hakera pieniądze

Paragraf drugi tego artykułu mówi o tym, że w przypadku nastąpienia wypadku mniejszej wagi sprawca podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku. Zgodnie z § 3 jeżeli oszustwo komputerowe popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Oszustwo komputerowe jest uznawane za jedno z najtrudniejszych przestępstw do wykrycia. Wyróżnikiem jego jest umyślność, bezpośredni zamiar oraz charakter celowy – kierunkowy. Dotyczy nie tylko pojedynczych osób, ale także sektora przedsiębiorstw.

Właściciele programów komputerowych starają się chronić swoje systemy za pomocą specjalnych aplikacji.

Czytaj także: Płatność cudzą kartą to kradzież z włamaniem

Jednym z najważniejszych aktów prawa międzynarodowego regulujących kwestie przestępczości komputerowej jest Traktat Rady Europy ds. zagrożenia cyberprzestępczością. Przestępstwo komputerowe zdefiniowano w nim jako działalność przestępczą przeciwko zawartości danych oraz łamania praw autorskich. Międzynarodowa Organizacja Policji Kryminalnych – Interpol określa przestępczość komputerową jako czyny skierowane przeciwko systemowi komputerowemu i czyny dokonane przy użyciu komputera jako narzędzia.

Jakie kategorie przestępców

Przestępców komputerowych można podzielić na np. charakterystyczne grupy:

Autopromocja
Historia Uważam Rze

Teraz z darmową dostawą i e‑wydaniem gratis!

ZAMÓW

? hakerzy (hackers) – reprezentowani głównie przez młodych ludzi, wykształconych, często tworzących sformalizowane grupy, nawet o charakterze międzynarodowym, których działania są nastawione na łamanie zabezpieczeń komputerowych;

? krakerzy (crackers) – w celu nieautoryzowanego użycia programów komputerowych dokonują ataków na ich zabezpieczenia;

? wandale – niszczą dane systemów komputerowych;

? pospolici przestępcy – kierując się chęcią zysku lub kwestiami politycznymi dokonują wszelkiego rodzaju przestępstw w Internecie;

? phreakerzy – zajmują się łamaniem zabezpieczeń telefonicznych;

? piraci komputerowi – rozpowszechniają programy, których zabezpieczenia zostały złamane przez krakerów;

? carderzy – kradną numery kart kredytowych i je podrabiają.

Od robaków do bombardowania mailowego

Wśród metod ataków na systemy komputerowe do najpowszechniejszych należą: niszczenie danych, robaki komputerowe, wirusy, bomby logiczne, koń trojański, phishing (pozorowanie autentyczności), sniffing (podsłuch), e – mail bombing (masowa wysyłka poczty elektronicznej), ataki DDoS (przeprowadzone z wielu komputerów w celu zablokowania systemu komputerowego lub usługi sieciowej).

W Polsce działa Biuro do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji powołane przez ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz komendanta głównego policji. Jego celem jest ściganie i ujawnianie cyberprzestępczości oraz jej zapobieganie.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w maju 2018 roku Polska zajmuje 23 miejsce w rankingu najbardziej zagrożonych państw w Europie pod względem bezpieczeństwa sieciowego. Dane te świadczą o spadku zainteresowania grup przestępczych naszym krajem w porównaniu z latami ubiegłymi.

Określenie skali przestępstw związanych z internetem jest niezwykle trudne ze względu na: dużą ,,ciemną" liczbę incydentów, niskie prawdopodobieństwo wykrycia sprawcy, lekceważenie przez pokrzywdzonych środków bezpieczeństwa oraz niechęć do informowania policji o zaistniałych zdarzeniach.

Autorka jest prawnikiem, mediatorem sądowym

>Przestępcy internetowi

? W lipcu tego roku 24 – latek mieszkający w powiecie wschowskim zamieścił na portalu internetowym informację o możliwości nabycia prawa jazdy bez konieczności zdawania egzaminu. Oferta obejmowała wpis do rejestru CEPiK i odbiór dokumentu w wydziale komunikacji. Na jego ofertę odpowiedziało osiem osób i wpłaciło na konto ,,za pomoc" niemałe kwoty pieniędzy. Łącznie zainkasował 15.000 złotych. Grozi mu kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

? W lipcu tego roku policjanci w Radomiu zatrzymali 43-latka, który wystawiał na portalach internetowych do sprzedaży m.in. lunety, wzmacniacze i sprzęt wędkarski. Ceny za sprzedawne przedmioty wynosiły od 500 zł do 6 tys.zł. Pokrzywdzeni wpłacili pieniądze, a przedmioty okazały się wirtualne. 43-latek trafił do aresztu.

? W czerwcu 2018 r. został aresztowany również 20-letni skarżyszczanin, który sprzedawał na portalu aukcyjnym karty pamięci, pendrivy i gry na konsole. Zainteresowani po wpłaceniu pieniędzy nie otrzymali przedmiotów zakupu.

? Prokuratura prowadzi postępowanie dotyczące działalości grupy zorganizowanej, która zajmuje się kradzieżą pieniędzy z kont bankowych, a następnie transferuje je na Ukrainę. W przestępstwo ,,hackingu" zamieszanych jest 134 podejrzanych. Ofiarą tego przestępstwa ,,padła" jedna z klientek banku, która nie mogła się zalogować na swoją bankową stronę elektroniczną, gdyż w trakcie logowania wyświetlała się jej informacja, że strona internetowa jest w przebudowie. Kiedy udało się jej zalogować po dwóch dniach od uzyskania tej informacji okazało się, że z jej konta zniknęło 61 tys.zł.

? W województwie nowosądeckim na początku lipca tego roku haker włamał się na konto pokrzywdzonego na faceeboku i podając się za jego właściciela, próbował pożyczyć od jego rodziny kwotę 4,5 tys zł.

? Największą liczbę zarzutów bo, aż 181 w sprawie przestępstwa ,,hackingu" postawiono w marcu 2018 r. polskiemu hakerowi Armaged0nowi. Zaatakował giełdę kryptowalut i uszczuplił jej majątek o pół miliona złotych. Szyfrował dane na komputerach pokrzywdzonych i żądał pieniędzy za ich odblokowanie. Podszywał się pod banki, firmy kurierskie i instytucje państwowe m.in.