Ewidencja pojazdów będzie bogatsza

Licznik przebiegu ?i informacja o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego będą dostępne w ewidencji.

Publikacja: 02.04.2014 09:09

Ewidencja pojazdów będzie bogatsza

Foto: www.sxc.hu

Minister spraw wewnętrznych reformuje Centralną Ewidencję Pojazdów, by wprowadzić dwie nowe e-usługi: historia pojazdu i bezpieczny autobus. Chodzi o udostępnienie obywatelom rzetelnych danych o pojeździe, którego kupnem są zainteresowani, oraz podstawowych informacji o stanie technicznym autokaru, którym mają zamiar podróżować.

Stacje kontroli pojazdów przekażą do ewidencji dane o terminie badania technicznego i odczyt licznika przebiegu pojazdu. Informacje o kradzieży pojazdu dostarczy policja.

W innych państwach są podobne kanały udostępniania danych obywatelom i przedsiębiorcom. Dostęp do e-usług wykorzystujących dane o kierowcach i pojazdach uzyskuje się po podaniu danych identyfikujących pojazd lub kierowcę.

W Wielkiej Brytanii np. kierowca może sprawdzić wszystkie  informacje o nim: punkty karne, mandaty, zakres uprawnień.

Na Litwie można sprawdzić online dane o pojeździe. Zakres e-usług generowanych na podstawie ewidencji pojazdów jest tam znacznie szerszy niż planowany u nas.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku