Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 19.07.2025 07:14 Publikacja: 09.01.2023 03:00
Foto: Adobe Stock
Po tym jak 13 grudnia 2022 r. TK zakwestionował przepis przewidujący, że starosta na podstawie nieweryfikowalnej informacji policji wydaje decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/godz., powstał chaos. Który niestety trwa.
Związek Powiatów Polskich twierdzi, że bez zmian legislacyjnych się nie obejdzie. Jak zachowywać mają się kierowcy? – Trybunał uznał, że sprzeczny z konstytucją jest przepis, który pozwala staroście na podstawie danych policji zabrać uprawnienia na pół roku. To oznacza, że inne przepisy regulujące sferę możliwości lub konieczności zatrzymywania praw jazdy pozostały niezmienione – zauważa Tomasz Matuszewski, wicedyrektor WORD w Warszawie. I dodaje, że niewątpliwie przestał działać automatyzm w zachowaniu starosty. Kierowcy uzyskali więc narzędzie obrony w sytuacjach niejednoznacznych. Nie mieli go dotychczas z uwagi na to, że do 19 grudnia 2022 r. (moment publikacji wyroku w DzU) starosta nie dokonywał samodzielnie ustaleń faktycznych co do rzeczywistego przebiegu zdarzenia.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Sąd Okręgowy w Białymstoku przyznał obywatelom Afganistanu po 5 tys. zł zadośćuczynienia w za niesłuszne zatrzym...
W czwartek Sąd Rejonowy w Pszczynie ogłosił wyrok w procesie trzech lekarzy, którzy w 2021 r. w Szpitalu Powiato...
Skierowałam do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z publikacją adnotacji...
Przedsiębiorca prowadzący sklep internetowy musi zapewnić dostępność cyfrową świadczonych usług, a więc tak zmie...
Moda na motocykle przybiera na sile już od kilku lat. W ubiegłym roku liczba nowych rejestracji była dwa razy wyższa niż pięć lat wcześniej.
W aplikacji mObywatel pojawi się nowa funkcjonalność, która sprawi, że po kolizji drogowej nie trzeba będzie spi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas