Coraz częściej świąteczne drzewko przywozimy do domu sami. Najczęściej samochodem osobowym. To wcale nie jest takie proste, a może skończyć się nie tylko mandatem, ale też spowodować poważne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policja ostrzega.

Choinki są różne: wysokie lub niskie, smukłe i rozłożyste mogą potrzebować stojaka albo tkwią w doniczce, Niektóre zmieszczą się w bagażniku osobówki, a inne niestety nie. Dlatego do transportu drzewka lepiej wykorzystać samochód do tego przystosowany.

Czytaj więcej

Za kradzież choinki poczwórna zapłata

Sprawdzają się takie z oddzielną skrzynią ładunkową, o nadwoziu typu furgon, z kabiną kierowcy oddzieloną od przestrzeni transportowej. Alternatywą może być transport choinki w przyczepie podpinanej do auta bądź usługa firmy transportowej.

Przepisy ruchu drogowego wymagają, aby przewożony ładunek był zabezpieczony przed przemieszczaniem się, nie utrudniał kierowania pojazdem, nie ograniczał widoczności drogi, nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych oraz tablic rejestracyjnych.

Unikać należy transportu choinki na miejscu przedniego pasażera, bo mogłoby to wpływać na możliwość obserwacji drogi. Jeśli już musimy wieźć drzewko w aucie, do transportu najlepiej wykorzystać przestrzeń bagażnika bądź rozłożyć tylne siedzenia.

Inną możliwością jest transport choinki na pojeździe. Zaleca się wówczas korzystanie z siatki nałożonej na drzewko, aby uniknąć wypadania fragmentów drzewka na drogę. Choinkę powinniśmy zamocować pniem do przodu, zgodnie z kierunkiem jazdy - dzięki temu drzewko będzie mniej podatne na działanie wiatru.

Ładunek na dachu może sięgać maksymalnie do 0,5 m od przedniej płaszczyzny pojazdu i 1,5 m od siedziska kierowcy, mieć maksymalnie 4 m wysokości, a także 2,55 m szerokości oraz do 2 m od tylnej płaszczyzny. Jeżeli drzewko wystaje na odległość większą niż 50 cm od tylnej płaszczyzny pojazdu, należy choinkę oznaczyć chorągiewką barwy czerwonej. Nieprawidłowo zabezpieczone na dachu pojazdu, spowoduje mandat nawet do 500 zł. Gdy będzie zasłaniać światła pojazdu – mandat wyniesie 200 zł, a gdy zasłoni tablice rejestracyjne – 100 zł. Za nieprawidłowe przewożenie ładunku nie ma punktów karnych.