Projekt przewiduje wprowadzenie ograniczenia w przemieszczaniu się w Sylwestra i Nowy Rok. Zgodnie z przepisami wychodzić z domu nie będzie można między godz. 19 a 6 rano w noc sylwestrową 2020/2021. Wyjątek stanowi przemieszczanie się w związku z wykonywaną pracą oraz zaspokojeniem niezbędnych potrzeb życiowych. Oznacza to, że np. lekarz pełniący dyżur w Sylwestra może swobodnie dojechać do pracy. Bez przeszkód będzie można też wyjść np. do apteki lub na spacer z psem. Tymczasem przepisy, które zaczną obowiązywać w poniedziałek kłócą się z wypowiedzią premiera Morawieckiego.

- My godziny policyjnej nie wdrażamy, aby ona mogła być zastosowana, musielibyśmy, za zgodą pana prezydenta, wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie instrumenty, właśnie poza na przykład godziną policyjną. Dlatego bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, również o nieużywanie fajerwerków, aby ten Sylwester minął spokojnie - apelował szef rządu podczas niedzielnej konferencji. 

Premier mimo, że zapowiedział tzw. godzinę policyjną, teraz się z niej wycofuje. Nowelizacji restrykcyjnych przepisów, póki co nie ma.

Czytaj także: Rząd w pośpiechu zmienia obostrzenia. Czego zakazuje nowe rozporządzenie z 27 grudnia 2020 r.

Co ważne podczas ferii osoby do 16. roku życia prawie nie będą mogły wychodzić z domu. Dzieci te będą mogły przemieszczać się jedynie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 i to wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Wyjątkiem jest przemieszczanie się w celu dotarcia do szkoły, placówki oświatowej, miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie i miejsca realizacji tej nauki.

Zgromadzenia

Zgromadzenia będą mogły być organizowane jedynie na podstawie zawiadomienia. Przy czym maksymalna liczba uczestników i w takim wypadku nie może być większa niż 5. Wszyscy są obowiązani do zachowania odległości co najmniej 1,5 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa.

Możliwe będą spotkania lub zebrania służbowe i zawodowe oraz imprezy i spotkania do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu organizatora. Do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nim zamieszkujących lub gospodarujących, a także osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Czytaj także: Nadchodzi lockdown. Sylwester bez życzeń na mieście

Hotele i narty

Od 28 grudnia do 17 stycznia ograniczenia dotkną także prowadzących usługi hotelarskie. Dotychczas możliwe podróże służbowe ulegną obostrzeniu. Zgodnie z rozporządzeniem z usług hotelu będą mogli skorzystać przedstawiciele konkretnych zawodów, którzy poświadczą swoją tożsamość. Zakaz wyklucza mi.in. kierowców transportu drogowego, członków załogi samolotu oraz pociągu, funkcjonariusze służb państwowych oraz żołnierze.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Ograniczenie podróży związanych z pracą nadal nie będzie dotyczyć medyków, sportowców, trenerów i członków sztabów.

Co ważne, w ostatniej chwili w niedzielę późnym wieczorem do Dziennika Ustaw trafiło rozporządzenie zmieniające przepisy z 21 grudnia. W nowym rozporządzeniu znalazły się też dodatkowe punkty dotyczące grup zawodowych, którym umożliwia się pobyt w hotelu w ramach podróży służbowej.

Do listy uprzywilejowanych dodano m.in. żołnierzy wojsk sojuszniczych, pracowników cywilnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego oraz straży ochrony kolei, posłów, senatorów, cudzoziemców.

Na wyjazd na narty też nie ma co liczyć. Stoki narciarskie będą dostępne tylko dla zawodowców i rywalizujących w zawodach z wyłączeniem udziału publiczności. Wypożyczalnie sprzętu zimowego będące częścią obiektu będą zamknięte.

Podobnie turnusy lecznicze, działalność uzdrowiskowa i sanatoria zostaną zawieszone.

Galerie handlowe

W czasie tzw. drugiej kwarantanny narodowej zamknięte będą galerie handlowe. Chodzi o obiekty o powierzchni pow. 2 tys. m2.

Mimo obostrzeń w galeriach otwarte pozostaną sklepy spożywcze, apteki, księgarnie, sklepy meblowe, sklepy z akcesoriami samochodowymi i sklepy zoologiczne. We wspomnianych obiektach nie będą zamknięte punkty usługowe. Będzie można iść do fryzjera, kosmetyczki, optyka oraz odwiedzić punkt medyczny, pocztowy, ubezpieczeń, bank. Skorzystamy także z usług warsztatu i myjni samochodowej, punktu ślusarskiego, szewskiego, krawieckiego i pralniczego.

Wszystkie wyspy handlowe i usługowe w sklepach wielkopowierzchniowych będą zamknięte. W galeriach bedą mogły być świadczone usługi gastronomiczne ale tylko te na wynos.

Sport, rekreacja, rozrywka

Zgodnie z zapowiedziami wróci zakaz funkcjonowania basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Wyjątkiem będą baseny siłownie, kluby i centra fitness działające w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów lub udostępnianych zawodnikom kadry narodowej polskich związków sportowych.

W rywalizacji sportowej będą mogli uczestniczyć jedynie sportowcy zawodowi, zawodnicy pobierający stypendium sportowe lub będących członkami kadry narodowej, reprezentacji olimpijskiej, reprezentacji paraolimpijskiej, uprawiających sport w ramach ligi zawodowej lub dzieci i młodzież uczestniczący we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Ucierpi również branża rozrywkowa. Zamknięte będą wesołe miasteczka, parki rozrywki, pokoje zagadek, domy strachu, dyskoteki, kluby nocne, miejsca do tańczenia (z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych), miejsca działalności rozrywkowej i rekreacyjnej.

Zgodnie z nagłą nowelizacją rozporządzenia z 27 grudnia rząd zakazał taż działalności hazardowej. Od 28 grudnia do 17 stycznia nie będzie można grać na automatach oraz w tradycyjnych kasynach. E-hazard będzie dostępny.

Kwarantanna

Po przekroczeniu granicy, także w strefie Schengen będzie trzeba obowiązkowo przejść 10 dni kwarantanny. Termin ten będzie liczony od dnia następującego po przekroczeniu granicy.

W związku z tym będzie trzeba poinformować funkcjonariusza Straży Granicznej oraz przewoźnika o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać się kwarantannę oraz podać numer telefonu do bezpośredniego kontaktu. Zgromadzone dane mają być niezwłocznie przekazane jednostce podległej ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia w celu wprowadzenia ich do systemu.

Z obowiązku kwarantanny wyłączone są osoby przekraczające granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych. Chodzi m.in. o załogę pociągów, statków powietrznych oraz morskich, rybaków, niektórych rolników, pracowników platform wiertniczych, kierowców transportu drogowego, wyszczególnionych uczniów, studentów, naukowców, sportowców orazfunkcjonariusze służb państwowych.

Profity dla zaszczepionych i ozdrowieńców

Zniesieniu natomiast ulegną obostrzenia dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Osoby które przyjęły szczepionkę będą mogły bez dodatkowych testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz być przyjętymi do domu pomocy społecznej, a także nie będą uwzględniane w limitach dotyczących tzw. spotkań towarzyskich.

Osoby te nie będą musiały odbywać kwarantanny w przypadku kontaktu z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 albo przekraczania granicy państwowej. Brak kwarantanny dotyczyć będzie także tzw. ozdrowieńców - tj. osób, które były poddane izolacji w warunkach domowych, izolacji albo hospitalizacji z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Kary

Podczas tzw. godziny policyjnej obywatel może zostać zatrzymani przez policję i poproszony o powód wyjścia. Za nieuprawnione przemieszczanie się będzie można otrzymać mandat.

Zapowiadane sankcje będą tożsame do tych wprowadzonych wiosną podczas pierwszej kwarantanny narodowej. Mandat może wynieść od 500 zł do 1 tys. zł. W przypadku nieprzyjęcia kary sprawa zostanie skierowana do sądu. Obowiązywać będą również sankcje administracyjne. Sanepid będzie zobowiązany do nakładania kary nawet do 30 tys. zł.