Ważniejsze są słowa czy cyfry

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, która kwota - zapisana słownie czy cyfrą - jest ważniejsza. Jednoznacznie regulują to tylko prawo wekslowe i prawo czekowe

Publikacja: 05.02.2008 09:31

W razie różnicy między kwotą wpisaną słownie a cyfrą która jest ważniejsza?

– pyta czytelniczka DF.

Niestety, na tak postawione pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy bowiem od tego, czego dotyczy wspomniana kwota i w jakich okolicznościach została zapisana.

Wpisywanie kwot zarówno cyframi, jak i słownie praktykowane jest np. w umowach. Nie ma jednak przepisów, które wprost rozstrzygałyby problem, o którym mowa w pytaniu. Nie pozostaje więc nic innego, jak stosować ogólne zasady wykładni oświadczeń woli. Zgodnie z prawem oświadczenia woli należy tłumaczyć raczej zgodnie z ich duchem niż literą. Podobnie przy umowach badać trzeba zgodny zamiar stron, a nie opierać się na dosłownym brzmieniu kontraktu. Te zasady dotyczą wszelkich czynności prawnych – ofert, zaproszeń do negocjacji itp. Wszystko zależy więc od tego, jaką kwotę strony chciały tak naprawdę wpisać do umowy. Jeśli sprawa dojdzie do sądu, każdej z nich wolno będzie dowodzić tego wszystkimi możliwymi sposobami. Koniec końców decydujące znaczenie może mieć zarówno kwota oznaczona cyframi, jak i ta wpisana słownie.

Problem różnicy między kwotą wpisaną cyframi i słownie nie jest jednak wyłączną domeną prawa kontraktowego. Może się też pojawić np. przy wystawianiu weksli. Tę akurat kwestię ewentualnych konfliktów ustawodawca rozstrzygnął bardzo precyzyjnie. Otóż weksel, w którym sumę wekslową (czyli należną posiadaczowi kwotę) napisano literami i liczbami, w razie różnicy ważny jest na sumę napisaną literami. To jednak nie wszystko. W razie różnicy sum napisanych kilkakrotnie literami lub kilkakrotnie liczbami weksel jest ważny na sumę mniejszą. Te same zresztą zasady dotyczą czeków.

Odrębnymi regułami rządzi się postępowanie administracyjne. Zasadą jest jednak, że organ administracji – nim rozstrzygnie sprawę – powinien wyjaśnić wszelkie pojawiające się w niej wątpliwości. Wydaje się, że jedną z nich jest rozbieżność co do kwoty, której postępowanie dotyczy.

Podstawa prawna:

art. 65 kodeksu cywilnego,

art. 6 prawa wekslowego,

art. 9 prawa czekowego,

art. 7 kodeksu postępowania administracyjnego,

W razie różnicy między kwotą wpisaną słownie a cyfrą która jest ważniejsza?

– pyta czytelniczka DF.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie