W razie różnicy między kwotą wpisaną słownie a cyfrą która jest ważniejsza?
– pyta czytelniczka DF.
Niestety, na tak postawione pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy bowiem od tego, czego dotyczy wspomniana kwota i w jakich okolicznościach została zapisana.
Wpisywanie kwot zarówno cyframi, jak i słownie praktykowane jest np. w umowach. Nie ma jednak przepisów, które wprost rozstrzygałyby problem, o którym mowa w pytaniu. Nie pozostaje więc nic innego, jak stosować ogólne zasady wykładni oświadczeń woli. Zgodnie z prawem oświadczenia woli należy tłumaczyć raczej zgodnie z ich duchem niż literą. Podobnie przy umowach badać trzeba zgodny zamiar stron, a nie opierać się na dosłownym brzmieniu kontraktu. Te zasady dotyczą wszelkich czynności prawnych – ofert, zaproszeń do negocjacji itp. Wszystko zależy więc od tego, jaką kwotę strony chciały tak naprawdę wpisać do umowy. Jeśli sprawa dojdzie do sądu, każdej z nich wolno będzie dowodzić tego wszystkimi możliwymi sposobami. Koniec końców decydujące znaczenie może mieć zarówno kwota oznaczona cyframi, jak i ta wpisana słownie.
Problem różnicy między kwotą wpisaną cyframi i słownie nie jest jednak wyłączną domeną prawa kontraktowego. Może się też pojawić np. przy wystawianiu weksli. Tę akurat kwestię ewentualnych konfliktów ustawodawca rozstrzygnął bardzo precyzyjnie. Otóż weksel, w którym sumę wekslową (czyli należną posiadaczowi kwotę) napisano literami i liczbami, w razie różnicy ważny jest na sumę napisaną literami. To jednak nie wszystko. W razie różnicy sum napisanych kilkakrotnie literami lub kilkakrotnie liczbami weksel jest ważny na sumę mniejszą. Te same zresztą zasady dotyczą czeków.