Bezsensowny obowiązek wymiany

W związku z zapowiedzianą przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji obowiązkową wymianą dowodów osobistych od 1 lipca tego roku pojawił się poważny problem

Publikacja: 15.01.2011 03:20

Bezsensowny obowiązek wymiany

Foto: Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik

Dotyczy to setek tysięcy obywateli, którym ważność obecnych dokumentów kończy się w maju lub czerwcu tego roku.

– Czy na miesiąc, trzy tygodnie, a czasem i kilka dni naprawdę trzeba wymieniać dowód, który niedługo znów podlegać będzie wymianie? – pytają zdezorientowani czytelnicy. Wspominają też o kosztach bezsensownego przedsięwzięcia i stratę cennego dla każdego z pracujących czasu.

Nie mamy niestety dla nich dobrych wiadomości. Wymiana jest konieczna, i to w dodatku pod groźbą grzywny.

– [b]Posiadacz dowodu osobistego ma obowiązek wymienić dokument w razie upływu terminu jego ważności[/b] – odpowiada Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy MSWiA. Przywołuje art. 40 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182546]ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych, który nadal obowiązuje (DzU z 2006 r. nr 139, poz. 993[/link]). [wyimek]

W nowym dokumencie nie będzie rysopisu, adresu ani wzoru podpisu [/wyimek]

Rzecznik informuje też, że z wnioskiem o wymianę dokumentu należy wystąpić nie później niż 30 dni przed upływem terminu ważności dowodu osobistego. Również w sytuacji, w której utrata ważności dotychczasowego dokumentu nastąpi w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2011 r.

– [b]Niedopełnienie tego obowiązku zgodnie z art. 55 wspomnianej ustawy wiąże się z odpowiedzialnością karną w postaci ograniczenia wolności do miesiąca albo karą grzywny – do 5 tys. zł[/b] – dodaje Woźniak. Przestrzega też, że brak ważnego dowodu może utrudnić obywatelowi życie codzienne. Bez niego bowiem m.in. nie załatwi kredytu, nie odbierze awiza na poczcie.

Jakie będą te nowe dokumenty?

Bezpieczniejsze, umożliwiające elektroniczny kontakt z urzędami, wzbogacone o elektroniczny nośnik danych (tzw. chip) z miejscem na kwalifikowany e-podpis.

Zmieni się też zawartość naszego dowodu – oprócz części graficznej zostanie w nim zamieszczona warstwa elektroniczna. Dzięki niej dokument będzie lepiej chroniony przed sfałszowaniem i bardziej funkcjonalny.

Wszystkie informacje zawarte w warstwie graficznej dowodu zostaną zapisane również na elektronicznym nośniku danych w dokumencie. Dodatkowo znajdą się tam dane służące do składania podpisu elektronicznego.

Wprowadzenie warstwy elektronicznej dowodu osobistego pozwoli również na szybkie potwierdzenie autentyczności dokumentu (np. w urzędzie czy banku).

W odróżnieniu od obowiązującego obecnie wzoru nowy dokument nie będzie zawierał rysopisu, adresu zameldowania ani wzoru graficznego podpisu posiadacza dokumentu. Dzięki mniejszej ilości informacji prostsza będzie procedura wydawania dowodu osobistego.

Do dokumentu zostanie natomiast wprowadzona informacja o obywatelstwie polskim. Ułatwi to posługiwanie się dowodem osobistym jako dokumentem poza granicami naszego kraju.

O dokument będzie się można starać w dowolnej gminie, ale będzie wydawany wyłącznie na terytorium Polski. Wniosek można będzie złożyć także przez Internet. Po odbiór trzeba się jednak zgłosić osobiście.

Nowe dowody w pierwszej kolejności otrzymają osoby, którym wydano dokument tożsamości w 2001 r. W następnych latach wymianie podlegać będą dowody z dobiegającym końca dziesięcioletnim terminem ważności.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr