Od 1 stycznia 2012 r. uczelnie będą mogły pobierać opłaty za kształcenie studentów na studiach stacjonarnych, jeżeli są to ich drugie lub kolejne studia dzienne. Tak wynika z ostatniej nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 84, poz. 455). Zgodnie jednak z przepisami przejściowymi studenci przyjęci na studia przed 1 października 2011 r. oraz w roku akademickim 2011/2012 studiujący bez opłat za kształcenie na więcej niż jednym kierunku studiów nie wnoszą za nie opłat do końca okresu studiów przewidzianego w ich programie i planie.
Osoby, które chciałyby zminimalizować koszty kształcenia na drugim kierunku, powinny zatem rozpocząć naukę na nim przed 1 października 2012 r. Po tym terminie każdy będzie miał prawo podjąć studia na drugim kierunku studiów stacjonarnych bez wnoszenia opłat tylko przez rok.
Kontynuować bezpłatną naukę będą mogli jednak wyłącznie studenci pobierający stypendium rektora. Prawo do niego będzie miało tylko 10 proc. najlepszych.
Posłowie PiS uważają, że przepisy wprowadzające odpłatność za kształcenie na drugim kierunku w uczelniach publicznych łamią konstytucję. Dlatego w maju zaskarżyli je do Trybunału Konstytucyjnego.
Michał Ujazdowski z PiS ma nadzieję, że Trybunał rozpatrzy skargę przed jesienią. I tak naprawdę to on w swoim wyroku zdecyduje, czy bezpłatne studiowanie na więcej niż jednym kierunku zostanie ograniczone czy nie.