Interaktywna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym w okresie wakacji 2020 już działa. Znaleźć na niej można dane wypadków w okresie wakacyjnym.

Każdego dnia przez czas wakacji policja prezentować będzie mapę z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym z ostatniej doby oraz od początku wakacji. Bieżąca aktualizacja, w tym wizualizacja danych, ma zwrócić uwagę na skalę tragedii, do których dochodzi na polskich drogach, skłonić do refleksji użytkowników dróg oraz zachęcić media do dyskusji o bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

W tym roku (w 2019 r. przygotowano mapę po raz pierwszy) jest nowa możliwość uzyskania dodatkowych informacji o zdarzeniu tj. rodzaju zdarzenia oraz liczbie zabitych z podziałem na użytkowników dróg.

– Każde, nawet z pozoru błahe zignorowanie przepisów, w tym nadmierna prędkość, brawura, zlekceważenie senności czy zmęczenia, mogą być przyczyną tragedii – ostrzegają funkcjonariusze.

Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym – Wakacje 2020 jest codziennie wyświetlana na ekranach firmy Screen Network, znajdujących się na terenie kraju. Aktualne dane przekazuje bezpośrednio Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Zanim wyruszymy w trasę, warto na nią spojrzeć i zwrócić uwagę na niebezpieczne miejsca. Wydział Ruchu Drogowego KGP przypomina także kilka żelaznych zasad bezpiecznej podróży na wypoczynek. Po pierwsze, należy sprawdzić stan techniczny pojazdu (opony, oświetlenie czy poziom płynów eksploatacyjnych). Po drugie, respektujmy przepisy ruchu drogowego – limity prędkości, stan trzeźwości, pasy bezpieczeństwa. Po trzecie, dostosujmy prędkość do pogody i umiejętności. Po czwarte, zwalniajmy przed przejściami dla pieszych, przystankami komunikacji publicznej oraz skrzyżowaniami. Po piąte, nie wyprzedzajmy ani nie omijajmy pojazdów w rejonie przejść dla pieszych, przystanków i na samych przejściach.