Węgrom nie udało się zakwestionować słowackiej nazwy "Tokaj"

Sąd Unii Europejskiej odrzucił dzisiaj skargę Węgier o unieważnienie słowackiej nazwy „Region winiarski Tokaj"

Publikacja: 08.11.2012 12:05

Sąd UE: zarówno Węgrzy jak i Słowacy mogą używać dla swoich win nazwy "Tokaj"

Sąd UE: zarówno Węgrzy jak i Słowacy mogą używać dla swoich win nazwy "Tokaj"

Foto: www.sxc.hu

Region uprawy winorośli Tokaj znajduje się częściowo na Węgrzech, a częściowo na Słowacji.

Na wniosek Słowacji, Komisja wpisała chronioną nazwę pochodzenia „Vinohradnícka oblasť Tokaj" do wykazów win gatunkowych produkowanych w określonych regionach (psr), które opublikowano w Dz. U. UE 17 lutego 2006 r. i 10 maja 2007 r.

31 lipca 2009 r., dzień przed wprowadzeniem elektronicznego rejestru chronionych nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych dla wina (E-Bacchus), opublikowano nowy wykaz win gatunkowych psr. Zawierał on wnioskowaną przez Słowację zmianę chronionej nazwy pochodzenia opublikowanej we wcześniejszych wykazach. Do tego nowego wykazu wpisano zatem nazwę „Tokajská/Tokajské/Tokajsky vinohradnícka oblast'".

Ponieważ E-Bacchus zastąpiła publikację wykazów win gatunkowych psr, nazwę „Tokajská/Tokajské/Tokajsky vinohradnícka oblast'" wpisano również do nowej bazy w odniesieniu do części regionu uprawy winorośli Tokaj znajdującej się na Słowacji.

30 listopada 2009 r. Słowacja skierowała do Komisji pismo, w którym zażądała zastąpienia w E-Bacchus nazwy „Tokajská/Tokajské/Tokajsky vinohradnícka oblast'" na „Vinohradnícka oblasť Tokaj" stwierdzając, że zmieszczenie pierwszej nazwy w wykazie win gatunkowych psr było skutkiem błędu.

Zgodnie z wnioskiem Słowacji, Komisja - po uprzedniej kontroli - zmieniła informacje zawarte w bazie.

Węgry jednak zakwestionowały tę zmianę, powołując się na nowe słowackie przepisy przyjęte 30 czerwca 2009 r., w których znajdowało się wyrażenie „Tokajská vinohradnícka oblasť" i wniosły skargę do Sądu żądając, by stwierdził on nieważność dokonanego przez Komisję wpisu „Region winiarski Tokaj" w odniesieniu do Słowacji.

W wydanym dzisiaj wyroku Sąd Unii Europejskiej stwierdził, że nie można go zakwestionować, ponieważ wpis dokonano w sposób automatyczny na podstawie ochrony, którą nazwa ta objęta była w Unii jeszcze przed wprowadzeniem bazy danych (sygn.: T-194/10).

Zaznaczył przy tym, że ochrona, jaką prawo Unii przyznało nazwom win na podstawie przepisów obowiązujących przed wprowadzeniem bazy danych E-Bacchus, opierała się na takich nazwach win, jakie zostały określone w przepisach państw członkowskich.

- Obowiązujące 1 sierpnia 2009 r. – to jest w dniu wprowadzenia bazy danych E-Bacchus – słowackie przepisy, na których opierała się wspólnotowa ochrona nazw win w odniesieniu do części regionu uprawy winorośli Tokaj na Słowacji, zawierały jedynie nazwę „Vinohradnícka oblasť Tokaj", wskutek czego tylko ona podlegała w tym dniu ochronie w Unii - stwierdził Sąd.

W tym kontekście wyjaśnił, że błędna publikacja chronionej nazwy pochodzenia "Tokajská/Tokajské/Tokajsky vinohradnícka oblast'" w Dz.U. UE w żaden sposób nie zmieniła faktu, że zgodnie ze słowackimi przepisami, które jako jedyne mają znaczenie w niniejszej sprawie, nazwa „Vinohradnícka oblasť Tokaj" była nazwą objętą ochroną w dniu 1 sierpnia 2009 r. Podobnie okoliczność, że nowe przepisy słowackie w sprawie win przyjęte w dniu 30 czerwca 2009 r. zawierały pojęcie "Tokajská vinohradnícka oblasť", nie może podważyć faktu, iż w dniu 1 sierpnia 2009 r. nazwą chronioną była „Vinohradnícka oblasť Tokaj", ponieważ nowe przepisy weszły w życie dopiero 1 września 2009 r.

Region uprawy winorośli Tokaj znajduje się częściowo na Węgrzech, a częściowo na Słowacji.

Na wniosek Słowacji, Komisja wpisała chronioną nazwę pochodzenia „Vinohradnícka oblasť Tokaj" do wykazów win gatunkowych produkowanych w określonych regionach (psr), które opublikowano w Dz. U. UE 17 lutego 2006 r. i 10 maja 2007 r.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo