W kolejnej zmianie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych (weszła w życie 1 stycznia 2012 r.; DzU z 2011 r. nr 217, poz.1280) znalazły się nowe instrumenty prawne, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa przeprowadzanych imprez masowych, w szczególności meczów piłki nożnej. Nowelizacja ustawy przyznała wojewodzie m.in. możliwość przerwania imprezy masowej.
Zgodnie z nową treścią przepisów ustawy wojewoda może także w drodze decyzji administracyjnej zabronić przeprowadzania imprezy masowej na całym obiekcie lub w wybranych sektorach, z czego korzystał np. wojewoda mazowiecki w przypadku klubu piłkarskiego Legia Warszawa. Wprowadzona nowelizacja oraz inne przepisy wewnętrzne powodują, że organizatorzy imprez masowych oraz inne urzędy bardzo często wykorzystują nowe regulacje (wzbudzające w doktrynie uzasadnione wątpliwości) do odmowy przyjęcia zorganizowanej grupy kibiców przyjezdnych.
Możliwość pierwsza – zabrania wojewoda
Zgodnie z art. 34 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych wojewoda w drodze decyzji administracyjnej może zabronić udziału zorganizowanej grupie kibiców drużyny gości. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku negatywnej oceny wojewody co do stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w związku z planowaną lub przeprowadzoną imprezą masową.
Wojewoda, w przypadku zaistnienia takiej sytuacji, powinien zakazać przeprowadzenia imprezy masowej z udziałem publiczności w wydzielonym sektorze kibiców gości czy nawet na całym obiekcie. Wskazane w powyższym przepisie przesłanki są bardzo nieostre, co może spowodować uznaniowość w stosowaniu zakazu.
Kopię takiej decyzji wojewoda musi przesłać niezwłocznie m.in. do komendanta powiatowego (rejonowego, miejskiego) policji.