Zgodnie z prawem UE każde państwo członkowskie musi ustanowić centralną jednostkę analizy finansowej (FIU), która zbiera, analizuje i przekazuje właściwym organom informacje o ewentualnych przypadkach prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Różne instytucje, w tym instytucje kredytowe, mają obowiązek przekazywania informacji FIU państwa, na którego terytorium mieści się ich siedziba.
Instytucje kredytowe działające w Hiszpanii są zobowiązane przekazywać informacje o podejrzanych transakcjach finansowych przekraczających 30 tys. euro. W szczególności chodzi o przelewy z lub do rajów podatkowych oraz terytoriów odmawiających współpracy, takich jak Gibraltar. Jyske, jednostka zależna duńskiego banku, jest instytucją kredytową z siedzibą w Gibraltarze. Prowadzi działalność w Hiszpanii, ale nie ma tam żadnego oddziału. W 2007 r. hiszpańska FIU zażądała od Jyske określonych informacji, gdyż podejrzewała, że instytucja jest wykorzystywana do prania pieniędzy. Jyske odmówiła przekazania części informacji, powołując się na przepisy o tajemnicy bankowej obowiązujące na Gibraltarze. W rezultacie została na nią nałożona kara finansowa 1 mln 700 tys. euro. Jyske uważa, że została niesłusznie ukarana, ponieważ według unijnych przepisów ma obowiązek przekazywania informacji tylko FIU Gibraltaru.
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł (sygn. akt C-212/11), że przepisy hiszpańskie nakazujące instytucjom działającym w Hiszpanii przekazywanie informacji bezpośrednio hiszpańskiej FIU nie są sprzeczne z prawem UE. Ponieważ nie ma mechanizmu gwarantującego skuteczną współpracę państw członkowskich w zwalczaniu prania pieniędzy, taki przepis krajowy stanowi środek proporcjonalny.