Informację o tym, gdzie są kąpieliska, najłatwiej znaleźć na stronie internetowej głównego inspektora sanitarnego, który od 2013 r. prowadzi serwis kąpieliskowy (www.sk.gis.gov.pl).
Choć odpowiedzialne za wyznaczanie kąpielisk i prowadzenie ich rejestru są gminy. Zobowiązują je do tego dwa akty: prawo wodne oraz ustawa o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych. Obie ustawy określają najważniejsze zasady korzystania z wód, a także nakładają wiele obowiązków na samorządy.
Gminy np. odpowiadają także za zapewnienie bezpieczeństwa, również w miejscach, które kąpieliskiem nie są, ale zwyczajowo takim celom służą. W szczególności to wójt jako zarządzający obszarem wodnym odpowiada za organizowanie i finansowanie działań ratowniczych na podległym mu terenie.
– Bezpieczeństwo na dzikich kąpieliskach to tylko teoria – mówi Krzysztof Piotrowicz, członek Zarządu Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Najlepiej, aby każdy wójt rozpoznał miejsca, w których ludzie najchętniej korzystają z wody, i wyznaczył w tym miejscu strzeżone kąpielisko. Niestety, nie zawsze jest to możliwe, również dlatego że nie wszędzie woda spełnia odpowiednie normy sanitarne – dodaje.
– Uznanie danego obszaru wód powierzchniowych za kąpielisko następuje na podstawie uchwały rady gminy – wyjaśnia Mirosław Kałużny, radca prawny.