W nadchodzącym roku dwutygodniowa przerwa zimowa będzie obowiązywała od 4 do 17 stycznia 2021 r. To tuż po przerwie świąteczno-noworocznej. Oznacza to, że dzieci i młodzież w wieku szkolnym będą mieli wolne już od 23 grudnia, czyli blisko 4 tygodnie.

Przypomnijmy, że pod koniec listopada premier Mateusz Morawiecki zapowiedział skumulowanie ferii w całym kraju. Podczas planowania nowego roku szkolnego przerwę dla uczniów zaplanowano w podziale na cztery terminy dwutygodniowe, które nachodziły na siebie. Ferie miały trwać od 18 stycznia do 28 lutego 2021 r.

Czytaj także: Tomasz Pietryga: Otwarte wyciągi, zamknięte hotele - niekonsekwentnie i niezrozumiale

Scalenie w jednym czasie wypoczynku uczniów ma ograniczyć do minimum mobilność ludzi. – Lepiej nie zamawiać żadnych wyjazdów. Jeśli zostaniemy wtedy w domu, to jest szansa, że 18 stycznia pojawią się w Polsce pierwsze szczepionki – powiedział premier. – Ten horyzont jest właśnie potrzebny po to, żeby szybko przygotować dystrybucję szczepionek i proces szczepień - dodał.

Czytaj także: Dziennik Ustaw z dnia 27 listopada 2020 r. (poz. 2095-2111)

Zmiana odbiła się falą krytyki  nie tylko ze strony uczniów i opiekunów. Swoje niezadowolenie demonstrują przedsiębiorcy i branża turystyczna, która i tak podupadła w czasie wakacji.

Bazy noclegowe na dzień dzisiejszy pozostaną zamknięte w czasie ferii. Oznacza to, że będzie można wybrać się z dziećmi np. na narty, ale wynajęcie pokoju w celu wypoczynku będzie niemożliwe. Zgodnie z zapowiedziami premiera Morawieckiego placówki gastronomiczne, kina, teatry, siłownie i kluby fitness pozostaną zamknięte ze względu na sytuację epidemiczną do 27 grudnia. Od 28 listopada jednak otwarte będą wcześniej zamknięte sklepy i galerie handlowe.

Przypomnijmy, że według zapowiedzi ministerstwa zdrowia najbardziej optymistycznym scenariuszem powrotu dzieci do szkoły jest dzień 18 stycznia, tuż po zakończeniu ferii.