Fundacja Barta Staszewskiego skarży Polskę do Komisji Europejskiej

Fundacja Basta - założona przez aktywistę Barta Staszewskiego i jego partnera - złożyła skargę do Komisji Europejskiej. Zarzuca w niej polskiemu państwu brak adekwatnych działań w odniesieniu do audycji zawierających treści nawołujące do przemocy lub nienawiści wobec osób ze społeczności LGBT+.

Publikacja: 12.07.2023 13:16

Bart Staszewski

Bart Staszewski

Foto: materiały prasowe

Fundacja Basta to organizacja założona przez aktywistę Barta Staszewskiego i jego partnera, która od maja 2022 roku zajmuje się monitorowaniem mediów pod kątem mowy nienawiści skierowanej wobec społeczności LGBT+. Takie wypowiedzi zgłasza do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Jak czytamy w komunikacie prasowym, w samym czerwcu, będącym Miesiącem Dumy (czyli miesiącem widoczności społeczności LGBT+) fundacja Basta zebrała 13 audycji nawołujących do nienawiści i dyskryminujących ze względu na orientację seksualną oraz ze względu na płeć.

- W analizowanych audycjach osoby LGBT+ nazywane są dewiantami, małżeństwa jednopłciowe określa się jako “zinstytucjonalizowane dewiacje”, adopcja dzieci przez pary tej samej płci nazywana jest systemowym krzywdzenie dzieci oraz sposobem na destabilizacje rodziny i człowieka, które są zagrożeniem dla całej cywilizacji - czytamy w komunikacie prasowym.

Fundacja podkreśla, że "emisja audycji zawierających takie wypowiedzi jest naruszeniem przez danego nadawcę art. 18 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji. Artykuł ten jest implementacją prawa unijnego, którego nieprzestrzeganie oceniać może Komisja Europejska".

W skardze fundacja podnosi, że "Polska narusza wymogi wynikające z art. 6 dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych w brzmieniu nadanym dyrektywą 2018/1808, poprzez brak adekwatnych działań w odniesieniu do audycji zawierających treści nawołujące do przemocy lub nienawiści wobec osób ze społeczności LGBT+, które to treści należy uznać za treści nawołujące do przemocy lub nienawiści ze względu na orientację seksualną lub płeć (tożsamość płciową)".

- Dzisiejsza skarga do Komisji Europejskiej za nierespektowanie prawa unijnego to bardzo ważny krok, aby zmusić Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i Polski rząd do tego, aby na poważnie zajęła się homofobią i transfobią w Polskich mediach - komentuje Bart Staszewski, prezes fundacji Basta.

Jak zauważa, takie medialne ataki potęgują polaryzację społeczeństwa i zwiększają prawdopodobieństwo ataków i dyskryminacji społeczności LGBT+. - Misją mediów publicznych jest propagowanie etycznych, artystycznych i intelektualnych wartości i udostępnianie rzetelnych informacji. Wypowiedzi które mieliśmy możliwość usłyszeć w ubiegłym miesiącu w polskich mediach dalece od tej misji odbiegają - dodaje Staszewski.

Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży