Duma Państwowa przyjęła w drugim i trzecim czytaniu ustawę o niewykonaniu orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu, które zostały wydane po 15 marca 2022 r. Rosja od lat znajduje się na czele niechlubnego zestawienia państw, których obywatele najczęściej skarżą do ETPC na łamanie swoich praw. Według najnowszych danych ETPC z Rosji pochodzi 18,2 tysiąca znajdujących się w rozpatrzeniu sądu pozwów czyli 25 proc. wszystkich toczących się spraw.

Dla porównania sprawy z Polski na rozpatrzeniu sądu stanowią - 3,3 proc. (2400). Po Rosji druga jest tu Turcja 23 proc. (16,6 tysiąca spraw) przez Ukrainą 15,7 proc. (14,7 tys).

Duma zdecydowała też o wypłacie odszkodowania pieniężnego zgodnie z orzeczeniami ETPC, które weszły w życie do 15 marca, wyłącznie w rublach i tylko na konta w rosyjskich bankach. Według sądu Federacja Rosyjska była winna około 74 mln euro odszkodowania swoim własnym obywatelom i cudzoziemcom z tytułu decyzji trybunału w Strasburgu.

Kwota ta nie uwzględnia rekordowego odszkodowania przyznanego przez ETPC - 1,9 mld euro na rzecz byłych akcjonariuszy zniszczonego przez Kreml koncernu paliwowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego.

Czytaj więcej

Czechy zamiast Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ