Reklama

#RZECZoPRAWIE - Jerzy Kwaśniewski: Ordo Iuris i ustawa antyaborcyjna

W środowym programie #RZECZoPRAWIE Jerzy Kwaśniewski, adwokat, prezes Ordo Iuris w rozmowie z Ewą Usowicz mówił m.in. o tym, czy Ordo Iuris, które chce zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, to „katoprawnicy"?

Aktualizacja: 05.10.2016 15:20 Publikacja: 05.10.2016 14:40

Jerzy Kwaśniewski

Jerzy Kwaśniewski

Foto: rp.pl

- Przy wszystkich poważnych zmianach oczywiste są pewne niepokoje wynikające z braku znajomości prawa. Sam projekt ustawy antyaborcyjnej wynika z dokumentów międzynarodowych. Według nich każde dziecko zarówno przed jak i po urodzeniu zasługuje na ochronę prawną – powiedział w środowym programie #RZECZoPRAWIE adwokat Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris, który chce zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej.

- Takie przepisy obowiązują w 60 państwach świata m.in. Irlandia, Malta - dodał.

- W czerwcu tego roku pond 200 tys. osób wyszło na ulice w proteście w obronie życia i rodziny. Poniedziałkowy marsz był mniej liczny, niż marsz dla życia i rodziny – zaznaczył.

Powiedział, że premier Szydło ma rację mówiąc, że nie jest to projekt PiS, tylko projekt obywatelski. Nie traktuje tego jednak jako "odcinanie się" PiS od projektu.

- Lekarze nie mają się czego obawiać. - Dzisiaj lekarz, który doprowadzi do śmierci pacjentki albo jej dziecka również ponosi odpowiedzialność karną – podkreślił.

Reklama
Reklama

Według Jerzego Kwaśniewskiego, projekt ten ma na celu uniemożliwienie pozbawienia życia dzieci, które są chore. Zabicie dziecka z takiego powodu wywołuje w psychice matki niesamowite zmiany. - Jesteśmy przekonani, że nie możemy pozwalać na to by odbierać prawo do życia – dodał.

Zdaniem prezesa Ordo Iuris, jeśli zostanie zakazana aborcja eugeniczna, niezbędne są zmiany w prawie. – W tym celu przygotowaliśmy cały pakiet zmian, nowelizacji do ustaw i aktów wykonawczych, które wymagają wdrożenia. W ten sposób usuwamy z systemu praw coś co było oszustwem, bo zamiast pomocy proponowano aborcję – powiedział gość programu.

Zapytany czy jest „katoprawnikien" odpowiedział, że jest prawnikiem i katolikiem, a podstawą dla prawnika jest ustawa zasadnicza i ochrona ładu prawnego poświadczonego w konstytucji.

#RZECZoPRAWIE: Jerzy Kwaśniewski o działalności instytutu Ordo Iuris

Sądy i trybunały
Sędziowie TK inwigilowani? Święczkowski i Pawłowicz składają zawiadomienie
Sądy i trybunały
Czy Waldemar Żurek może „czyścić” sądy wbrew sędziom? Prawnicy podzieleni
Praca, Emerytury i renty
Wiadomo, o ile mogą wzrosnąć emerytury w 2026 roku. Rząd przyjął rozporządzenie
Praca, Emerytury i renty
Wcześniejsze wypłaty i podwójne świadczenia. 800 plus w sierpniu
Prawo w Polsce
Czym teraz zajmie się Andrzej Duda? Nie wróci na Uniwersytet Jagielloński
Materiał Promocyjny
Nie tylko okna. VELUX Polska inwestuje w ludzi, wspólnotę i przyszłość
Reklama
Reklama