Według Zbigniewa Ziobro działania Brukseli to nic innego jak dawny nacisk Sowietów na niezależną Polskę. Kiedyś Polacy musieli się obawiać broni, czołgów, teraz do szantażu i ataków wykorzystywane są pieniądze. Jednak metoda i system jest ten sam. Nie możemy pozwolić, by kołem łamano naszą suwerenność. 

Tak prokurator generalny odniósł się do ostatnich wydarzeń w relacjach Polski z Unią, kary za działanie kopalni w Turowie, stanowiska Brukseli odnośnie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie wyższości konstytucji nad prawem europejskim, odniósł się także do wydarzeń krajowych. 

Czytaj więcej

Marcin Matczak
Prof. Matczak o wniosku premiera: szukanie narzędzia, by nie wyjść na idiotę

W naszej ocenie, ale przede wszystkim na podstawie przepisów prawa unijnego, tych zapisanych w traktatach Trybunał Sprawiedliwości UE nie ma może nakładać kary dowolnie, może tego dokonać jedynie na podstawie wydanego wyroku, którego w tej sytuacji nie ma. Nie ma takiej możliwości jedynie na podstawie postanowienia zabezpieczającego i postępowania. W traktatach zapisane jest również, że wydawane postanowienia nie mogą wpływać na ostateczny kształt wyroku, jednak w przypadku zrealizowania postanowienia, czyli zamknięcia kopalni w Turowie, dalszy wyrok utraciłby rację bytu. To nie dość, że zamyka setki miejsc pracy, ale stanowi zagrożenie dla systemu energetycznego państwa. 

Prócz naruszania swoich uprawnień, Unia narusza także interes polityczny i ekonomiczny wszystkich Polaków, przyjęcie pakietu klimatycznego spowoduje i już powoduje podwyżki cen energii, które mogą być jeszcze wyższe. To nie nasza wina, że przejeliśmy system energetyczny po komuniźmie, ale Unia wyznaczyła za mało czasu na jego zmianę w porównaniu do innych państw i tego skąd one zaczynały. 

Dlatego też jako partia będzie proponować i rekomendować nasze pomysły na retorsję odnośnie wszystkich działań Unii. Musimy działać stanowczo, każde ustępstwo to zachęta dla agresora. Nie inaczej jest wycofywaniem się przez sejmiki z uchwał anty-LGBT. Czy w 2004 roku, kiedy wstępowaliśmy w szeregi tej organizacji ktoś narzucał rodzicom, by ich dzieci były uczone o idealogii środowisk LGBT? Nikt nawet nie pomyślał, że coś takiego może mieć miejsce. 

I to jest naszym celem, przywrócić Europejczykom wolność, która była głównym celem Unii, ale obecnie jest zatracana.