Nowy produkt rozliczeniowy „Szczepienie przeciwko SARS-CoV-2 w objazdowym punkcie szczepień bez transportu pacjenta z uwzględnieniem dodatkowego kosztu promowania szczepień przeciwko SARS-CoV-2" przewiduje opublikowana właśnie nowelizacja zarządzenia w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19.

Czytaj także:

Od września szczepienia w szkołach

Zgodnie z wyceną Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, takie świadczenie będzie kosztowało 101,97 zł. Cena uwzględnia osobowe i materiałowe koszty wykonania szczepienia w punkcie szczepień zlokalizowanym w terenie, poza stałym miejscem udzielania takiego świadczenia i dodatkowe koszty związane z aktywnym i skutecznym promowaniem szczepienia przeciwko SARS-CoV-2, w tym koszty rozmowy edukacyjnej z pacjentem.

„W związku z zagrożeniem ponownego wzrostu zachorowalności na chorobę Covid-19 zachodzi konieczność prowadzenia bezpośrednich spotkań z pacjentami w celu realizacji aktywnej i skutecznej edukacji promującej szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 połączonej z zaszczepieniem pacjenta. Pracownicy sektora ochrony zdrowia są najbardziej zaufanym źródłem informacji o szczepionkach zarówno dla pacjentów, jak i rodziców" – czytamy w uzasadnieniu.

Według Funduszu, to właśnie odpowiedzi udzielane przez profesjonalistów pomagają podjąć świadomą decyzję o przyjęciu szczepionki przez siebie bądź bliskich.