W internetowych ogłoszeniach pojawił się… lew za jedne 6 tys. zł! Są też małpki, węże, gekony, hieny i skunksy, skorpiony i jadowite pajęczaki.
Ale często nabywcy nie zastanawiają się, co wyrośnie z małego zwierzęcia, jak się nim opiekować, by nie stwarzać niebezpieczeństwa dla siebie i innych.
Zgodnie z konwencją waszyngtońską, czyli tzw. CITES, gatunki przez nią chronione można przywozić tylko na podstawie specjalnych zezwoleń CITES. Wolno je sprzedawać i kupować tylko wówczas, gdy można udowodnić ich legalne pochodzenie. Niektórymi gatunkami w ogóle nie można handlować.
[wyimek]W internetowych ogłoszeniach o sprzedaży zwierząt pojawił się... lew![/wyimek]
[b]Zanim więc się zdecydujemy na kupno egzotycznego zwierzęcia, upewnijmy się, czy nie figuruje ono na liście CITES. Jeżeli tak, żądajmy od sprzedającego dokumentów wskazujących[/b], że chronione zwierzę pochodzi ze specjalnej legalnej hodowli, czy też ma zezwolenie CITES. Inaczej za posiadanie takiego zwierzęcia grozi wysoka grzywna, a nawet kara więzienia. Takim dokumentem nie może być jednak rachunek, faktura, oświadczenie hodowcy lub sprzedawcy, a nawet świadectwo zarejestrowania zwierzęcia.